Ημερίδες

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ "ΒΙΩΣΙΜΕΣ ΠΟΛΕΙΣ: τέχνη για τη ζωή"

Πέμπτη, 09 Νοεμβρίου 2023 11:54

Το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου στο πλαίσιο υλοποίησης του εκπαιδευτικού του έργου

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ "ΠΑΝΔΗΜΙΑ: να το δούμε ως ευκαιρία"

Τρίτη, 07 Νοεμβρίου 2023 11:13

Το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου στο πλαίσιο υλοποίησης του εκπαιδευτικού του έργου

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΕΕ ΤΟΥ ΠΕΚΕΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, 10-11-2022

Τρίτη, 15 Νοεμβρίου 2022 08:43

Υλοποιήθηκε με επιτυχία την Πέμπτη 10 Νοέμβρη 2022 στο Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου η εκπαιδευτική ημερίδα με θέμα "Εκπαιδευτικός σχεδιασμός και Εκπαίδευση για την Αειφορία", αποσπώντας εξαιρετικά σχόλια και τις καλύτερες εντυπώσεις από τους συμμετέχοντες Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας τόσο για το παραγόμενο έργο του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου όσο και για τη δομή και την οργάνωση λειτουργίας του.

Σε κλίμα άριστης επικοινωνίας, γόνιμου διαλόγου και δημιουργικής εργασίας, με στόχο τη βιωματική εκπαίδευση και την επίτευξη του οράματος της αειφορίας στο ελληνικό σχολείο, ήταν για όλους μας μια μέρα ξεχωριστή και εποικοδομητική, που έκλεισε με την προσφορά φιλοξενίας από τον Δήμο Ι.Π. Μεσολογγίου και τον δήμαρχο της Ιερής Πόλης κ. Κώστα Λύρο και λευκής, αφράλατης αφρίνας, προσφορά των Ελληνικών Αλυκών Α.Ε.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ

Πέμπτη, 10 Νοεμβρίου 2022 13:19

Το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Ε.ΠΕ.Α.)/Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) Μεσολογγίου

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ-ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΣΤΙΣ 25-10-2022

Τρίτη, 18 Οκτωβρίου 2022 08:27

Το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Ε.ΠΕ.Α.)/Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) Μεσολογγίου, στο πλαίσιο υλοποίησης εκπαιδευτικού έργου για το σχολικό έτος 2022-2023 συνδιοργανώνει με τον Υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτωλοακαρνανίας και τους/τις Υπευθύνους Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας και Πολιτιστικών θεμάτων της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας ενημερωτική-επιμορφωτική ημερίδα με τίτλο «Τα προγράμματα του ΚΕΠΕΑ Μεσολογγίου στη σχολική πράξη» για τους εκπαιδευτικούς Δ/θμιας Εκπ/σης των Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας, Αχαΐας και Ηλείας.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας Webex την Τρίτη 25 Οκτώβρη 2022, τις ώρες 18:00 - 20:15 μμ.

ΗΜΕΡΙΔΑ ΚΑΛΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ "Ταπερίστας"

Πέμπτη, 29 Σεπτεμβρίου 2022 12:50

Το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου, με το συντονισμό του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Αρναίας

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΤΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ "ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ. ΘΕΜΑΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ: ΟΙ ΠΑΝΔΗΜΙΕΣ"

Πέμπτη, 14 Απριλίου 2022 12:33

Με τη συμμετοχή 1350 εκπαιδευτικών Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης από όλη τη χώρα και σε κλίμα γενικού ενθουσιασμού και απόλυτης επιτυχίας ως προς την επίτευξη των στόχων και το βαθμό ικανοποίησης των προσδοκιών των συμμετεχόντων, υλοποιήθηκε την Τρίτη 5 Απρίλη η επιμορφωτική ημερίδα με θέμα «Εκπαίδευση μέσω της τέχνης. Θεματικό πεδίο εφαρμογής: οι πανδημίες» που οργάνωσε το Κ.Ε.ΠΕ.Α. (ΚΠΕ) Μεσολογγίου σε συνεργασία με το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας στο πλαίσιο υλοποίησης των επιμορφωτικών του δράσεων για το σχολικό έτος 2021-2022, καθώς και στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος "Πανδημία: να το δούμε ως ευκαιρία" που υλοποιεί.

Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε σύγχρονα από απόσταση λόγω της πανδημίας COVID-19, μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας Webex του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και παράλληλη μετάδοση της εκδήλωσης από το κανάλι Youtube του ΚΕΠΕΑ Ιεράπετρας. Την ημερίδα τίμησαν με τη συμμετοχή τους εκτός από τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς πολλά στελέχη της εκπαίδευσης, ενώ χαιρετισμό απηύθυνε ο οργανωτικός συντονιστής του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας, κ. Σπύρος Παπαδάκης.

"Εξαιρετική δουλειά, συγκλονιστικά όλα", "Συγχαρητήρια! Μας καθηλώσατε στην κυριολεξία!" και ένας καταιγισμός σχολίων από τους συμμετέχοντες και στις δύο πλατφόρμες μετάδοσης της εκδήλωσης μας έδωσαν πλούσια ανατροφοδότηση, χαρακτηρίζοντας το επιμορφωτικό μας πρόγραμμα ως καινοτόμο, πρωτότυπο και έξω από τα συνηθισμένα, άριστο στη θεματολογία, την οργάνωση, τη δομή του προγράμματος και την επίτευξη των στόχων, ξεπερνώντας κάθε προσδοκία, με πλούσιο υλικό και εκπληκτικές παρουσιάσεις από καταρτισμένους επιμορφωτές. Οι εκπαιδευτικοί δήλωσαν ότι τους ενέπνευσε και τους έδωσε κίνητρα για εφαρμογή στην τάξη, γεμίζοντάς τους αισιοδοξία για ένα τόσο δύσκολο ζήτημα.

Το επιμορφωτικό υλικό του προγράμματος όπως και η βιντεοσκόπηση της ημερίδας είναι διαθέσιμα στην ιστοσελίδα "Πανδημία: να το δούμε ως ευκαιρία" του Κ.Ε.ΠΕ.Α (ΚΠΕ) Μεσολογγίου. Για να μεταβείτε στη σχετική διεύθυνση πατήστε εδώ.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ. ΘΕΜΑΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ: ΟΙ ΠΑΝΔΗΜΙΕΣ

Τρίτη, 05 Απριλίου 2022 18:26

Επιμορφωτική ημερίδα (webinar) για εκπ/κούς Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης της Επικράτειας

ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ: Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΑΛΥΚΩΝ