ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΤΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ "ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ. ΘΕΜΑΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ: ΟΙ ΠΑΝΔΗΜΙΕΣ"

Με τη συμμετοχή 1350 εκπαιδευτικών Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης από όλη τη χώρα και σε κλίμα γενικού ενθουσιασμού και απόλυτης επιτυχίας ως προς την επίτευξη των στόχων και το βαθμό ικανοποίησης των προσδοκιών των συμμετεχόντων, υλοποιήθηκε την Τρίτη 5 Απρίλη η επιμορφωτική ημερίδα με θέμα «Εκπαίδευση μέσω της τέχνης. Θεματικό πεδίο εφαρμογής: οι πανδημίες» που οργάνωσε το Κ.Ε.ΠΕ.Α. (ΚΠΕ) Μεσολογγίου σε συνεργασία με το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας στο πλαίσιο υλοποίησης των επιμορφωτικών του δράσεων για το σχολικό έτος 2021-2022, καθώς και στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος "Πανδημία: να το δούμε ως ευκαιρία" που υλοποιεί.

Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε σύγχρονα από απόσταση λόγω της πανδημίας COVID-19, μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας Webex του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και παράλληλη μετάδοση της εκδήλωσης από το κανάλι Youtube του ΚΕΠΕΑ Ιεράπετρας. Την ημερίδα τίμησαν με τη συμμετοχή τους εκτός από τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς πολλά στελέχη της εκπαίδευσης, ενώ χαιρετισμό απηύθυνε ο οργανωτικός συντονιστής του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας, κ. Σπύρος Παπαδάκης.

"Εξαιρετική δουλειά, συγκλονιστικά όλα", "Συγχαρητήρια! Μας καθηλώσατε στην κυριολεξία!" και ένας καταιγισμός σχολίων από τους συμμετέχοντες και στις δύο πλατφόρμες μετάδοσης της εκδήλωσης μας έδωσαν πλούσια ανατροφοδότηση, χαρακτηρίζοντας το επιμορφωτικό μας πρόγραμμα ως καινοτόμο, πρωτότυπο και έξω από τα συνηθισμένα, άριστο στη θεματολογία, την οργάνωση, τη δομή του προγράμματος και την επίτευξη των στόχων, ξεπερνώντας κάθε προσδοκία, με πλούσιο υλικό και εκπληκτικές παρουσιάσεις από καταρτισμένους επιμορφωτές. Οι εκπαιδευτικοί δήλωσαν ότι τους ενέπνευσε και τους έδωσε κίνητρα για εφαρμογή στην τάξη, γεμίζοντάς τους αισιοδοξία για ένα τόσο δύσκολο ζήτημα.

Το επιμορφωτικό υλικό του προγράμματος όπως και η βιντεοσκόπηση της ημερίδας είναι διαθέσιμα στην ιστοσελίδα "Πανδημία: να το δούμε ως ευκαιρία" του Κ.Ε.ΠΕ.Α (ΚΠΕ) Μεσολογγίου. Για να μεταβείτε στη σχετική διεύθυνση πατήστε εδώ.