ΟΙ ΠΑΝΔΗΜΙΕΣ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΗ (e-book)

Το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου, συνεχίζοντας την εκδοτική του δραστηριότητα, προχώρησε στη δημιουργία και δημοσίευση ενός νέου εκπαιδευτικού υλικού σε ψηφιακή μορφή (e-book) με τίτλο      Οι πανδημίες στην τέχνη, προκειμένου να πλαισιώσει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Πανδημία: να το δούμε ως ευκαιρία" που υλοποιεί με μαθητές και εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Επικράτειας, εμπλουτίζοντάς το με μία καινοτόμο εκπαιδευτική προσέγγιση, την εκπαίδευση μέσω της τέχνης.

Το ψηφιακό βιβλίο Οι πανδημίες στην τέχνη εκδόθηκε με αφορμή το επιμορφωτικό πρόγραμμα "Εκπαίδευση μέσω της τέχνης. Θεματικό πεδίο εφαρμογής: οι πανδημίες", που διοργάνωσε και υλοποίησε το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου την Τρίτη 5 Απρίλη 2022, σε συνεργασία με το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Δυτικής Ελλάδας, στο πλαίσιο υλοποίησης των επιμορφωτικών του δράσεων για το σχολικό έτος 2021-2022. Στην ηµερίδα παρουσιάστηκε σύνοψη του ψηφιακού αποθετηρίου και ένα παράδειγµα διδακτικού σεναρίου για αξιοποίηση έργων τέχνης με θέμα τις πανδημίες στην διδακτική πράξη, µετά όµως από το έντονο ενδιαφέρον των εκπαιδευτικών για αξιοποίησή του στα σχολεία, το ψηφιακό αποθετήριο εµπλουτίστηκε εκτενώς, φτάνοντας σε µία έκδοση τριακοσίων ενενήντα οχτώ (398) σελίδων. Η έκδοση είναι ψηφιακή, περιλαµβάνει διακόσια εξήντα εννιά (269) έργα τέχνης, κείµενα, βιβλιογραφία και πλήρη κατάλογο των έργων µε αναφορά των πηγών και ανοιχτά δεδοµένα πρόσβασης για αξιοποίησή τους από τους εκπαιδευτικούς. Η έκδοση παρουσιάζει τη διαχρονική πάλη του ανθρώπου µε τα µεταδοτικά νοσήµατα και κύριος σκοπός της είναι να αποτυπωθεί πως η ιστορία επαναλαµβάνεται. Η τέχνη, αντανακλώντας αυτή την πραγµατικότητα, µπορεί να µας βοηθήσει να την κατανοήσουµε και να τη διαχειριστούµε.

Το ψηφιακό βιβλίο Οι πανδημίες στην τέχνη διατίθεται ελεύθερα στην εκπαιδευτική κοινότητα και σε κάθε ενδιαφερόμενο.
Αρ. Έκγρισης ΥΠΑΙΘ: Φ1/38010/ΕΚ/49220/Δ7/2-5-2023
Αρ. Έγκρισης ΙΕΠ: 38010/31-03-2023

Για να δείτε την έκδοση σε μορφή ψηφιακού βιβλίου (Online Flipbook) πατήστε εδώ
Για να κάνετε λήψη του ψηφιακού βιβλίου πατήστε εδώ.