ΕΚΔΟΣΗ ΝΕΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ: ΟΙ ΠΑΝΔΗΜΙΕΣ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΗ

Το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου, συνεχίζοντας την εκδοτική του δραστηριότητα, προχώρησε στη δημιουργία και δημοσίευση ενός νέου εκπαιδευτικού υλικού σε ψηφιακή μορφή (e-book) με τίτλο Οι πανδημίες στην τέχνη, προκειμένου να πλαισιώσει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Πανδημία: να το δούμε ως ευκαιρία" που υλοποιεί με μαθητές και εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Επικράτειας, εμπλουτίζοντάς το με μία καινοτόμο εκπαιδευτική προσέγγιση, την εκπαίδευση μέσω της τέχνης.

Το ψηφιακό βιβλίο Οι πανδημίες στην τέχνη εκδόθηκε με αφορμή το επιμορφωτικό πρόγραμμα "Εκπαίδευση μέσω της τέχνης. Θεματικό πεδίο εφαρμογής: οι πανδημίες", που διοργάνωσε και υλοποίησε το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου την Τρίτη 5 Απρίλη 2022, σε συνεργασία με το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Δυτικής Ελλάδας, στο πλαίσιο υλοποίησης των επιμορφωτικών του δράσεων για το σχολικό έτος 2021-2022.

Το ψηφιακό βιβλίο Οι πανδημίες στην τέχνη διατίθεται ελεύθερα στην εκπαιδευτική κοινότητα και σε κάθε ενδιαφερόμενο (λήψη στα συνημμένα).
Αρ. Έγκρισης ΥΠΑΙΘ: Φ1/38010/ΕΚ/49220/Δ7/2-5-2023
Αρ. Έγκρισης ΙΕΠ: 38010/31-03-2023