ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ

Το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Ε.ΠΕ.Α.)/Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) Μεσολογγίου

στο πλαίσιο υλοποίησης εκπαιδευτικού και επιμορφωτικού έργου για το σχολικό έτος 2022-2023 και σε συνεργασία με το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας προγραμματίζει την υλοποίηση δια ζώσης ημερίδας στις εγκαταστάσεις του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου με τίτλο «Εκπαιδευτικός σχεδιασμός και εκπαίδευση για την αειφορία» για τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας.

Σκοπός της διοργάνωσης είναι η διάχυση των εκπαιδευτικών προγραμμάτων και δράσεων του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου στους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας, η εμπειρία της βιωματικής εκπαίδευσης μέσα από την υλοποίηση δύο εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου σε περιβαλλοντικά πεδία και η διεπιστημονική και ολιστική προσέγγιση των ζητημάτων της αειφορίας στην πράξη.

Το πρόγραμμα διοργανώνεται στο πλαίσιο της Πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) - Περιβαλλοντική Εκπαίδευση - B' Κύκλος»,  το οποίο υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Υλοποίηση προγράμματος: Όλγα Γιαννακογεώργου, ΠΕ02, Προϊσταμένη Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 10 Νοέμβρη 2022, τις ώρες 09:15 –14:30 μμ. και το πρόγραμμα διαρθρώνεται ως εξής:

09:15– 09:30

Εγγραφή

Καλωσόρισμα - στοχοθεσία

(Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου)

Εκπαιδευτικός σχεδιασμός και εκπαίδευση για την αειφορία.

Τα προγράμματα του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου στη σχολική πράξη.

(Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου)

Βιωματική εκπαίδευση στο πεδίο της λιμνοθάλασσας Μεσολογγίου

(Ανατολική Κλείσοβα, Κεντρική Λιμνοθάλασσα)

Βιωματική εκπαίδευση στο πεδίο των αλυκών Μεσολογγίου