ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ "ΒΙΩΣΙΜΕΣ ΠΟΛΕΙΣ: τέχνη για τη ζωή"

Το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου στο πλαίσιο υλοποίησης του εκπαιδευτικού του έργου

για το σχολικό έτος 2023-2024 προγραμματίζει την υλοποίηση επιμορφωτικής ημερίδας για τους εκπαιδευτικούς Δ/θμιας Εκπ/σης της χώρας που θα υλοποιήσουν στο σχολείο τους σε συνεργασία με το ΚΕΠΕΑ Μεσολογγίου το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "ΒΙΩΣΙΜΕΣ ΠΟΛΕΙΣ: τέχνη για τη ζωή" .

Ο σκοπός της διοργάνωσης της ημερίδας είναι διττός: αφενός η προώθηση και ενσωμάτωση του εννοιολογικού πλαισίου, των αρχών και των στόχων της Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία στη διδακτική πράξη του σχολείου και αφετέρου η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών αναφορικά με τη φιλοσοφία, τους σκοπούς και τους στόχους των δύο παραπάνω προγραμμάτων, καθώς και τον τρόπο υλοποίησης των διδακτικών δραστηριοτήτων και των εργαστηρίων των προγραμμάτων, και των δυνατοτήτων προσαρμογής τους στα νέα περιβαλλοντικά δεδομένα, όπως η εντεινόμενη κλιματική κρίση, οι πλημμύρες, τα ακραία καιρικά φαινόμενα, οι συνεχιζόμενες εξάρσεις των λοιμωδών νοσημάτων, οι κοινωνικές κρίσεις ως συνέπεια των περιβαλλοντικών προβλημάτων κ.ά.

Η ημερίδα θα υλοποιηθεί την Πέμπτη 9 Νοέμβρη 2023 και θα συμμετέχουν σε αυτή οι εκπαιδευτικοί που θα υλοποιήσουν κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "ΒΙΩΣΙΜΕΣ ΠΟΛΕΙΣ: τέχνη για τη ζωή", μετά από δήλωση/αίτησή τους και πρόσκληση του ΚΕΠΕΑ Μεσολογγίου (Αριθ. Πρωτ. Φ8/72/20-09-2023). Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας Webex, θα έχει χρονική διάρκεια 18:00 - 20:15 μμ. και το πρόγραμμά της διαρθρώνεται ως εξής:

17:45 - 18:00

Είσοδος στην πλατφόρμα

18:00 - 18:10

Καλωσόρισμα - Η λειτουργία του ΚΕΠΕΑ Μεσολογγίου: Εκπ/κά προγράμματα, εκδόσεις, επιμορφώσεις κλπ.

18:10 - 18:20

Η Εκπαίδευση για το Περιβάλλον και την Αειφορία στη διδακτική πράξη και η διάχυσή της στη λειτουργία του σχολείου

18:20 - 19:30

Παρουσίαση του προγράμματος "ΒΙΩΣΙΜΕΣ ΠΟΛΕΙΣ: τέχνη για τη ζωή"