ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ: Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΑΛΥΚΩΝ

Το ΚΠΕ Μεσολογγίου, στο πλαίσιο υλοποίησης επιμορφωτικών δράσεων

και δράσεων στο πλαίσιο λειτουργίας του Εθνικού Θεματικού Δικτύου "Αλυ<Οι>κολογία",του οποίου είναι συντονιστικός φορέας, προγραμματίζει, σε συνεργασία με το ΓΕΝΝΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΤΜΟΥ, την υλοποίηση εξ αποστάσεως επιμορφωτικού προγράμματος για τους εκπαιδευτικούς Δ/θμιας Εκπ/σης του Γυμνασίου Πάτμου την Δευτέρα 28 Μαρτίου 2022 και τις ώρες 18.00-20:00 με θέμα: «Οικοδόμηση προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων με συγκεκριμένο περιεχόμενο: η περίπτωση των Αλυκών».

Στους στόχους της διοργάνωσης περιλαμβάνονται: α) η παρουσίαση και οικειοποίηση από τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς των βασικών αρχών της Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία, που μπορούν να δομήσουν και να διαποτίσουν έναν διδακτικό σχεδιασμό και ένα πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων και β) το χτίσιμο ενός προγράμματος Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία με συγκεκριμένο παράδειγμα τις Αλυκές Μεσολογγίου.

Το επιμορφωτικό πρόγραμμα θα διεξαχθεί μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας Webex του Υπουργείου Παιδείας και διαρθρώνεται ως εξής:

«ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ: Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΑΛΥΚΩΝ»

Δευτέρα, 28 Μαρτίου 2022

18:00 - 18:15

Είσοδος στην πλατφόρμα

18:15 - 18:40

Καλωσόρισμα-Στοχοθεσία επιμορφωτικού προγράμματος - Θεωρητικό πλαίσιο

18:40 - 19:40

«Οικοδόμηση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων με συγκεκριμένο περιεχόμενο: η περίπτωση των Αλυκών»

19:40 - 19:50

Ερωτήσεις – συζήτηση

19:50 - 20:00

Αξιολόγηση επιμορφωτικού προγράμματος – κλείσιμο

Υλοποίηση του επιμορφωτικού προγράμματος, εισηγήσεις: Όλγα Γιαννακογεώργου, ΠΕ02 Φιλόλογος/MSc "Περιβαλλοντική Εκπαίδευση",  Προϊσταμένη ΚΕΠΕΑ (ΚΠΕ) Μεσολογγίου.

Στο επιμορφωτικό πρόγραμμα θα συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου Πάτμου.

Το πρόγραμμα διοργανώνεται στο πλαίσιο της Πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) - Περιβαλλοντική Εκπαίδευση - B' Κύκλος»,  το οποίο υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής και στη σχολική μονάδα βεβαίωση διοργάνωσης και υλοποίησης επιμορφωτικού προγράμματος σε συνεργασία με το ΚΕΠΕΑ (ΚΠΕ) Μεσολογγίου. Από την υλοποίηση του επιμορφωτικού προγράμματος δεν προκύπτει δαπάνη για το Δημόσιο.