ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ-ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΣΤΙΣ 25-10-2022

Το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Ε.ΠΕ.Α.)/Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) Μεσολογγίου, στο πλαίσιο υλοποίησης εκπαιδευτικού έργου για το σχολικό έτος 2022-2023 συνδιοργανώνει με τον Υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτωλοακαρνανίας και τους/τις Υπευθύνους Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας και Πολιτιστικών θεμάτων της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας ενημερωτική-επιμορφωτική ημερίδα με τίτλο «Τα προγράμματα του ΚΕΠΕΑ Μεσολογγίου στη σχολική πράξη» για τους εκπαιδευτικούς Δ/θμιας Εκπ/σης των Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας, Αχαΐας και Ηλείας.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας Webex την Τρίτη 25 Οκτώβρη 2022, τις ώρες 18:00 - 20:15 μμ.

Σκοπός της διοργάνωσης είναι η ενημέρωση των εκπαιδευτικών για τα νέα εκπαιδευτικά προγράμματα του ΚΕΠΕΑ Μεσολογγίου, τα οποία μπορούν να αξιοποιηθούν στο σχολείο και να υλοποιηθούν ως Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων, στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων, στους Ομίλους Σχολείων, ως εθνικά προγράμματα είτε στη διδασκαλία των γνωστικών αντικειμένων του Αναλυτικού Προγράμματος Σπουδών, στο πλαίσιο της διαθεματικότητας, της διεπιστημονικότητας και της διάχυσης της έννοιας της αειφορίας στα σχολικά μαθήματα. Στους στόχους της διοργάνωσης είναι οι εκπαιδευτικοί να γνωρίσουν και να οικειοποιηθούν τα προγράμματα ως προς τον τρόπο υλοποίησής τους (φιλοσοφία, σκοπός, μεθοδολογία, στόχοι, δραστηριότητες, αξιολόγηση, κλπ) αλλά και να καταγραφεί το ενδιαφέρον των εκπαιδευτικών προκειμένου να υποστηριχθούν από το ΚΕΠΕΑ Μεσολογγίου στην υλοποίησή τους.

Η ημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων με ή χωρίς εμπειρία στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση ή στην υλοποίηση προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Μπορούν να συμμετέχουν εκπαιδευτικοί που έχουν αναλάβει Εργαστήρια Δεξιοτήτων, εκπαιδευτικοί που προτίθενται να υλοποιήσουν Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων την τρέχουσα σχολική χρονιά, επίσης εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να εντάξουν στις δράσεις και τη διδασκαλία των μαθημάτων τους τα ζητήματα του περιβάλλοντος αλλά και όλοι όσοι ενδιαφέρονται για το θέμα.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετέχουν στην ημερίδα παρακαλούνται να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στον σύνδεσμο: https://forms.gle/Wdn6Laa9DKDfmk5A6 έως και την Δευτέρα 24 Οκτώβρη 2022. Σε περίπτωση που δεν ενεργοποιείται ο σύνδεσμος κατευθείαν από το παρόν έγγραφο, μπορείτε με αντιγραφή και επικόλλησή του σε μία μηχανή αναζήτησης (Mozilla, Chrome κλπ)να μεταβείτε στην φόρμα-αίτηση. Στους συμμετέχοντες θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

Οι εκπαιδευτικές δράσεις του ΚΕΠΕΑ Μεσολογγίου υλοποιούνται στο πλαίσιο της Πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) - Περιβαλλοντική Εκπαίδευση - B' Κύκλος», που υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.