ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ ΣΤΟ ΚΕΠΕΑ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ

Το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Ε.ΠΕ.Α.) Μεσολογγίου, στο πλαίσιο υλοποίησης του εκπαιδευτικού του έργου για το σχολικό έτος 2023-2024, προγραμματίζει την υλοποίηση διά ζώσης εκπαιδευτικών προγραμμάτων την περίοδο Οκτωβρίου-Δεκεμβρίου 2023  για τις σχολικές ομάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των Περιφερειακών Ενοτήτων Αιτωλοακαρνανίας, Αχαΐας και Ηλείας.

Καλούμε τους εκπαιδευτικούς που ενδιαφέρονται να υλοποιήσουν με τους μαθητές τους ένα από τα παρακάτω ημερήσια εκπαιδευτικά προγράμματα του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου, να υποβάλουν την αίτησή τους (βλ. συνημμένα) ηλεκτρονικά μέσω της Δ/σης Εκπ/σης στην οποία ανήκει το σχολείο τους, με ταυτόχρονη κοινοποίηση στο Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ) το αργότερο μέχρι και την Πέμπτη 19 Οκτώβρη 2023. Παρακαλούνται οι Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων ή ΠΕ/ΑΥ/ΠΘ για την κατάρτιση του σχετικού πίνακα με τις σχολικές μονάδες που αιτούνται εκπαιδευτικών επισκέψεων και για τη διαβίβαση των σχετικών αιτημάτων στο Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου μέχρι την Παρασκευή 20/10/2023.

Ο αριθμός των συμμετεχόντων μαθητριών/ών στα εκπαιδευτικά προγράμματα δεν μπορεί να υπερβαίνει τα τριάντα (30) άτομα. Η ημερομηνία υλοποίησης των προγραμμάτων θα οριστεί μετά από επικοινωνία του Κ.Ε.ΠΕ.Α.(Κ.Π.Ε.) Μεσολογγίου με τις σχολικές μονάδες. Επισημαίνεται ότι θα ακολουθήσει και δεύτερη περίοδος υλοποίησης εκπαιδευτικών προγραμμάτων, μετά από την έκδοση σχετικής εγκυκλίου του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα που θα υλοποιηθούν την περίοδο αυτή είναι:

1. Λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου (Γ-Δ-Ε-ΣΤ Δημοτικού, Γυμνάσιο, Λύκειο)
  2. Αλυκές Μεσολογγίου (Γ-Δ-Ε-ΣΤ Δημοτικού, Γυμνάσιο, Λύκειο)
  3. Δάσος Φράξου... υπόσχεση ζωής (Νηπιαγωγείο, όλες οι τάξεις Δημοτικού, Γυμνάσιο, Λύκειο)
  4. Της λίμνης το νερό, της θάλασσας το αλάτι, λιμνοθάλασσας παλάτι (Νηπιαγωγείο, Α-Β Δημοτικού)
  5. Αλάτι ψιλό, αλάτι χοντρό (Νηπιαγωγείο, Α-Β Δημοτικού)

Συνοπτική περιγραφή των παραπάνω εκπαιδευτικών προγραμμάτων και του διδακτικού ωραρίου μπορεί να αναζητηθεί στην ιστοσελίδα του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου  http://kpemesol.sch.gr, στην ενότητα "Οι δράσεις", υποενότητα "Εκπαιδευτικά Προγράμματα".