ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ Κ.Ε.ΠΕ.Α. (Κ.Π.Ε.) ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (1η ΠΕΡΙΟΔΟΣ)

Το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Ε.ΠΕ.Α.)/Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) Μεσολογγίου, στο πλαίσιο υλοποίησης εκπαιδευτικού έργου για το σχολικό έτος 2022-2023, προγραμματίζει την υλοποίηση διά ζώσης εκπαιδευτικών προγραμμάτων την περίοδο Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2022 για τις σχολικές ομάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας.

Καλούμε τους εκπαιδευτικούς που ενδιαφέρονται να υλοποιήσουν με το τμήμα τους ένα από τα παρακάτω ημερήσια εκπαιδευτικά προγράμματα, να υποβάλουν την αίτησή τους (βλ. συνημμένα) ηλεκτρονικά στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. μέχρι την Δευτέρα 3 Οκτώβρη 2022. Ο αριθμός των συμμετεχόντων μαθητών/τριών στο πρόγραμμα δεν μπορεί να υπερβαίνει τα τριάντα (30) άτομα. Στα προγράμματα θα ισχύσουν όλα τα υγειονομικά μέτρα που προβλέπονται για τις σχολικές μονάδες την αντίστοιχη περίοδο, την τήρηση των οποίων αναλαμβάνουν οι εκπαιδευτικοί του τμήματος.

Σε περίπτωση που ο αριθμός των αιτήσεων είναι μεγάλος θα δοθεί προτεραιότητα σε σχολικά τμήματα που δεν υλοποίησαν προγράμματα του Κ.Ε.ΠΕ.Α.(Κ.Π.Ε.) Μεσολογγίου τα δυο προηγούμενα σχολικά έτη. Η ημερομηνία υλοποίησης των προγραμμάτων θα οριστεί μετά από επικοινωνία του Κ.Ε.ΠΕ.Α.(Κ.Π.Ε.) Μεσολογγίου με τις σχολικές μονάδες. Επισημαίνεται ότι θα ακολουθήσει και δεύτερη περίοδος υλοποίησης των προγραμμάτων, μετά από την έκδοση σχετικής εγκυκλίου του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα που θα υλοποιηθούν την προσεχή περίοδο Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2022 είναι:

1. Λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου (Γ-Δ-Ε-ΣΤ Δημοτικού, Γυμνάσιο, Λύκειο)
  2. Αλυκές Μεσολογγίου (Γ-Δ-Ε-ΣΤ Δημοτικού, Γυμνάσιο, Λύκειο)
  3. Δάσος Φράξου... υπόσχεση ζωής (Νηπιαγωγείο, όλες οι τάξεις Δημοτικού, Γυμνάσιο, Λύκειο)
  4. Της λίμνης το νερό, της θάλασσας το αλάτι, λιμνοθάλασσας παλάτι (Νηπιαγωγείο, Α-Β Δημοτικού)
  5. Αλάτι ψιλό, αλάτι χοντρό (Νηπιαγωγείο, Α-Β Δημοτικού)

Συνοπτική περιγραφή των παραπάνω εκπαιδευτικών προγραμμάτων μπορεί να αναζητηθεί στο κεντρικό μενού της ιστοσελίδας, στην ενότητα "Οι δράσεις", υπο-ενότητα "Εκπαιδευτικά Προγράμματα". Τα εκπαιδευτικά προγράμματα υλοποιούνται στο πλαίσιο της Πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) - Περιβαλλοντική Εκπαίδευση - B' Κύκλος», που υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.