ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ ΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ Κ.Ε.ΠΕ.Α./Κ.Π.Ε. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΝΟΕΜΒΡΗΣ-ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ 2021

Το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Ε.ΠΕ.Α.)/Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) Μεσολογγίου, δέχτηκε έναν εξαιρετικά μεγάλο αριθμό αιτήσεων για υλοποίηση μονοήμερων προγραμμάτων το χρονικό διάστημα Νοέμβρης-Δεκέμβρης 2021. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά όλες και όλους τους εκπαιδευτικούς που δήλωσαν συμμετοχή, ωστόσο η στελέχωση της Παιδαγωγικής Ομάδας του ΚΠΕ Μεσολογγίου περιορίζει την ικανοποίηση συγκεκριμένου μόνο αριθμού.

Οι σχολικές ομάδες που θα υποδεχτούμε για το διάστημα Νοεμβρίου – Δεκεμβρίου 2021 αναφέρονται ανά ημερομηνία υλοποίησης στον Πίνακα 1 (βλ. συνημμένα). Σε περίπτωση ακύρωσης τακτικών συμμετοχών θα ενημερώνεται άμεσα σχολική μονάδα από τις αναπληρωματικές σχολικές μονάδες που αναφέρονται στον Πίνακα 2 (βλ. συνημμένα). Η αναπλήρωση θα γίνεται με κριτήρια: α) σχολική μονάδα που δεν αναφέρεται στις τακτικές συμμετοχές, β) το θέμα του προγράμματος που ακυρώθηκε, γ) τη διαθεσιμότητα των σχολικών μονάδων για τη συγκεκριμένη ημερομηνία εκπαιδευτικής επίσκεψης που ακυρώθηκε. Για την επιτυχή υλοποίηση των προγραμμάτων παρακαλούμε τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς να λάβουν υπόψη όλες τις σχετικές οδηγίες (βλ. συνημμένα).

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα θα υλοποιούνται με την αυστηρή τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων που προβλέπονται από τη νομοθεσία (τήρηση αποστάσεων, χρήση μάσκας, αντισηπτικών κλπ). καθώς και σύμφωνα με όλες τις τρέχουσες διατάξεις που θα ισχύουν κατά την περίοδο που θα υλοποιείται κάθε πρόγραμμα.

Λόγω των ιδιαίτερων υγειονομικών συνθηκών που δημιουργεί η πανδημία Covid-19, η υλοποίηση των παραπάνω εκπαιδευτικών προγραμμάτων δύναται να τροποποιηθεί ως προς το πεδίο και τη χρονική διάρκεια υλοποίησής τους μετά από συνεννόηση και σε συνεργασία με τους συντονιστές εκπαιδευτικούς των σχολικών ομάδων, ώστε να διασφαλιστεί κατά προτεραιότητα η υγεία όλων.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα υλοποιούνται στο πλαίσιο της Πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) - Περιβαλλοντική Εκπαίδευση - B' Κύκλος», το οποίο υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Λόγω της μη ύπαρξης ακόμα νέου Τεχνικού Δελτίου των Κ.Ε.ΠΕ.Α./Κ.Π.Ε. για κάλυψη δαπανών, οι παραπάνω δράσεις θα υλοποιηθούν προς το παρόν χωρίς δαπάνες για το Κ.Ε.ΠΕ.Α./Κ.Π.Ε. Μεσολογγίου. Τα έξοδα συμμετοχής των σχολικών ομάδων (μετακίνηση, κολατσιό) βαρύνουν εξ ολοκλήρου τους συμμετέχοντες.