Σφάλμα
  • JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 664

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μεσολογγίου στο πλαίσιο προγραμματισμού των δράσεών του για το σχολικό έτος 2015-2016 και της Πράξης «ΔΡΑΣΕΙΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ», που χρηματοδοτείται από Εθνικούς Πόρους, σχεδιάζει την υλοποίηση δύο Επιμορφωτικών Προγραμμάτων-Εργαστηρίων για εκπαιδευτικούς Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Αιτ/νίας.

Το πρώτο Εργαστήριο, διάρκειας τεσσάρων ωρών, θα υλοποιηθεί απογευματινές ώρες, μία από τις ημέρες της  εβδομάδας 15 έως 19/02/2016 στο Μεσολόγγι με θέμα:

¨Ο δρόμος για την αειφορία περνάει απο τις αξίες "

Τα περιβαλλοντικά προβλήματα είναι αποτέλεσμα ανθρώπινων παρεμβάσεων στις φυσικές λειτουργίες, ενώ οι παρεμβάσεις αυτές δεν είναι τίποτε άλλο παρά αποτέλεσμα συγκεκριμένων κοινωνικών, πολιτισμικών και οικονομικών επιλογών, που εκπορεύονται από ένα σύστημα αξιών πάνω στο οποίο στηρίζεται και λειτουργεί η κοινωνία σήμερα και κατευθύνει τις ανθρώπινες δραστηριότητες.Η Εκπαίδευση για το Περιβάλλον και την Αειφορία θέτει τις αξίες στο επίκεντρο της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Είναι μία εκπαίδευση σαφώς προσανατολισμένη στις αξίες, που στοχεύει στη διαμόρφωση περιβαλλοντικού ήθους, οικολογικής συνείδησης και μιας κουλτούρας της αειφορίας.

Στους στόχους του εργαστηρίου περιλαμβάνονται:
-  Η συνειδητοποίηση των διαφορετικών αξιών.
-  Η σύνδεση των αξιών με τα περιβαλλοντικά ζητήματα.
-  Η ανάπτυξη ικανοτήτων για διερεύνηση και κριτική ανάλυση των αξιών που κρύβονται πίσω από τα περιβαλλοντικά (οικολογικά-κοινωνικά-οικονομικά) προβλήματα, καθώς και εκείνων που στηρίζουν τις προτάσεις, τις επιλογές και τις αποφάσεις σε σχέση με την επίτευξη της αειφορίας.
-  Η ανάδειξη, διατήρηση και αξιοποίηση της πολιτισμικής κληρονομιάς, εισάγοντας στο περιεχόμενο της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης διδακτικά αντικείμενα σχετικά με αυτή.
-  Η αξιοποίηση της τοπικής λογοτεχνικής παραγωγής στη σχολική τάξη μέσω της ανάδειξης αξιών που διαπραγματεύεται, οι οποίες θα μπορούσαν μέσα από μία διαδικασία διασαφήνισης και σύνδεσής τους με τα περιβαλλοντικά ζητήματα να συμβάλουν στη διαχείριση της περιβαλλοντικής κρίσης.

Το δεύτερο Εργαστήριο, διάρκειας τεσσάρων ωρών, θα υλοποιηθεί απογευματινές ώρες, μία από τις ημέρες της εβδομάδας από 29/02/2016 έως 04/03/2016 στο Μεσολόγγι και έχει θέμα:

" Διδακτικά σενάρια: μια κιβωτός αξιών "

Στους στόχους του εργαστηρίου είναι:
- Η ενσωμάτωση στη διδακτική πράξη (διδακτικά σενάρια, μικροδιδασκαλίες) κειμένων που προάγουν τις αξίες, οι οποίες μέσα από μια διαδικασία διασαφήνισης και κριτικής αξιολόγησης θα μπορούσαν να οδηγήσουν στην κατανόηση και εκτίμηση της συσχέτισης ανθρώπου, πολιτισμού και βιοφυσικού περιβάλλοντος, καθώς και στη διαμόρφωση περιβαλλοντικού ήθους.
- Η σύνδεση εκπαιδευτικών και μαθητών με την τοπική πολιτισμική κληρονομιά μέσω της πλατφόρμας της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και της αξιοποίησής της στο πλαίσιο της διαθεματικότητας, που εκτός των άλλων επιδιώκει το άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία και την ενίσχυση του εκπαιδευτικού περιεχομένου με στοιχεία που αναδεικνύουν τις ιδιαιτερότητες του τοπικού περιβάλλοντος και των ιδιαίτερων κοινωνικών και πολιτισμικών του χαρακτηριστικών.

Αιτήσεις συμμετοχής θα υποβληθούν για κάθε Εργαστήριο ξεχωριστά. Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να αποστείλουν αίτηση και για τα δύο εργαστήρια ή μόνο για το ένα. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας για τους εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων που συμμετέχουν στη διοργάνωση «Ακούσαμε της γης το μέγα καρδιοχτύπι».
Οι Αιτήσεις Συμμετοχής των Εκπαιδευτικών θα αποστέλλονται στις οικείες Δ/νσεις Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτ/νίας, υπόψη Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων, μέχρι την Τετάρτη 3 Φεβρουαρίου 2016. Το αναλυτικό πρόγραμμα των Επιμορφωτικών Προγραμμάτων καθώς και ο Πίνακας Συμμετεχόντων θα κοινοποιηθούν άμεσα στην ιστοσελίδα του ΚΠΕ
(http://kpe-mesol.ait.sch.gr) καθώς και στις οικείες Σχολικές Μονάδες μέσω των  Δ/νσεων Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτ/νίας.