ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ: ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΟΡΘΟΠΕΤΑΛΙΕΣ

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μεσολογγίου-Θέρμου, στο πλαίσιο προγραμματισμού των δράσεών του για το έτος 2014-2015 και της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ – ΔΡΑΣΕΙΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΗΛΙΚΕΣ» που υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο – Ε.Κ.Τ.) και από εθνικούς πόρους, συμβάλλοντας στο «Κοινωνικό Σχολείο» διοργανώνει δράση ενημέρωσης-ευαισθητοποίησης στον άξονα «Περιβάλλον και Φυσική Άσκηση» με θέμα:"Πράσινες ορθοπεταλιές: ελάτε να απαλύνουμε το ενεργειακό μας αποτύπωμα τονώνοντας τη φυσική μας κατάσταση"Η δράση απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και μαθητές Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας καθώς και σε γονείς μαθητών. Στόχος είναι η σύνδεση των συμμετεχόντων με το φυσικό περιβάλλον μέσα από δραστηριότητες άσκησης, καθώς και η βιωματική μελέτη του φυσικού περιβάλλοντος (δραστηριότητες πεδίου, ορνιθοπαρατήρηση, κλπ).Η δράση θα υλοποιηθεί το Σάββατο 18 Οκτώβρη 2014 11:00πμ – 14:00μμ και περιλαμβάνει ποδηλατοδρομία στη λιμνοθάλασσα της Κλείσοβας με ενδιάμεσους σταθμούς για βιωματικές δραστηριότητες.