Πώς θα υλοποιήσετε με τους μαθητές σας εκπαιδευτικές επισκέψεις στο Κέντρο μας

Δείτε εδώ την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού σχετικά με τα προγράμματα και τις επισκέψεις στα Κέντρα Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Ε.ΠΕ.Α.) / Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) της Επικράτειας για την προγραμματική περίοδο Φεβρουαρίου - Ιουνίου 2024.

• Για να έχετε δικαίωμα συμμετοχής στα εκπαιδευτικά προγράμματα του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου θα πρέπει να υποβάλετε Αίτηση Συμμετοχής. Την Αίτηση Συμμετοχής μπορείτε να βρείτε στα συνημμένα αρχεία στο τέλος της σελίδας.
  • Με την επιλογή της σχολικής σας ομάδας στον προγραμματισμό του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου κατά την τρέχουσα προγραμματική περίοδο, θα πρέπει να αποστείλετε με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στο Κ.Ε.ΠΕ.Α. τρεις τουλάχιστον ημέρες πριν την υλοποίηση του προγράμματος:
  1. Κατάσταση συμμετεχόντων μαθητών (με αναγραφή μόνο του αριθμού μητρώου κάθε μαθητή και το σύνολο αγοριών και κοριτσιών) με υπογραφή και σφραγίδα διευθυντή/ντριας (βλ. συνημμένα). Για να δείτε τον αριθμό απόφασης έγκρισης των εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Α΄περιόδου (Οκτώβρης-Δεκέμβρης 2023) πατήστε εδώ. Για να δείτε τον αριθμό απόφασης έγκρισης των εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Β΄περιόδου (Φεβρουάριος-Ιούνιος 2024), αν το σχολείο σας ανήκει στην Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας πατήστε εδώ. Για να δείτε τον αριθμό απόφασης έγκρισης των εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Β΄περιόδου (Φεβρουάριος-Ιούνιος 2024), αν το σχολείο σας είναι εκτός Περιφερειακής Δ/νσης Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας πατήστε εδώ.
  2. Κατάσταση συμμετεχόντων εκπαιδευτικών με υπογραφή και σφραγίδα διευθυντή/ντριας (βλ. συνημμένα).
ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ:
  • Πληροφορίες για τα προγράμματα που υλοποιούνται από το ΚΠΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ θα βρείτε στο μενού ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ, υπομενού ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ (αρχική σελίδα).
  • Όσες σχολικές μονάδες δεν θα μπορέσουν να πραγματοποιήσουν την προγραμματισμένη επίσκεψη στο ΚΕΠΕΑ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ, παρακαλούνται να μας ενημερώσουν το συντομότερο δυνατό ώστε να προσκληθούν εγκαίρως αναπληρωματικά σχολεία.