ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΚΕΠΕΑ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ-ΙΟΥΝΙΟΣ 2024

Το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Ε.ΠΕ.Α.) Μεσολογγίου, στο πλαίσιο υλοποίησης του εκπαιδευτικού του έργου για το σχολικό έτος 2023-2024, προγραμματίζει την υλοποίηση διά ζώσης εκπαιδευτικών προγραμμάτων την περίοδο Φεβρουαρίου-Ιουνίου 2024  για τις σχολικές ομάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλης της χώρας.

Καλούμε τους εκπαιδευτικούς που ενδιαφέρονται να υλοποιήσουν με τους μαθητές τους ένα από τα παρακάτω ημερήσια ή πολυήμερα εκπαιδευτικά προγράμματα του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου να υποβάλουν την αίτησή τους (βλ. συνημμένα) ηλεκτρονικά μέσω της Δ/σης Εκπ/σης στην οποία ανήκει το σχολείο τους, με ταυτόχρονη κοινοποίηση στο Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ) σύμφωνα με όσα περιλαμβάνονται στη σχετική εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘΑ. Μπορείτε να δείτε την εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘΑ εδώ. Η επιλογή των σχολικών μονάδων που θα επισκεφτούν το Κέντρο μας θα γίνει σύμφωνα με τα οριζόμενα στην εγκύκλιο και η ημερομηνία υλοποίησης των προγραμμάτων θα οριστεί μετά από επικοινωνία του Κ.Ε.ΠΕ.Α.(Κ.Π.Ε.) Μεσολογγίου με τις σχολικές μονάδες. Τα εκπαιδευτικά προγράμματα που θα υλοποιηθούν την περίοδο αυτή είναι:

1. Λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου (Γ-Δ-Ε-ΣΤ Δημοτικού, Γυμνάσιο, Λύκειο)
  2. Αλυκές Μεσολογγίου (Γ-Δ-Ε-ΣΤ Δημοτικού, Γυμνάσιο, Λύκειο)
  3. Δάσος Φράξου... υπόσχεση ζωής (Νηπιαγωγείο, όλες οι τάξεις Δημοτικού, Γυμνάσιο, Λύκειο)
  4. Της λίμνης το νερό, της θάλασσας το αλάτι, λιμνοθάλασσας παλάτι (Νηπιαγωγείο, Α-Β Δημοτικού)
  5. Αλάτι ψιλό, αλάτι χοντρό (Νηπιαγωγείο, Α-Β Δημοτικού)

Συνοπτική περιγραφή των παραπάνω εκπαιδευτικών προγραμμάτων και του διδακτικού ωραρίου μπορεί να αναζητηθεί στην ιστοσελίδα του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου  http://kpemesol.sch.gr, στην ενότητα "Οι δράσεις", υποενότητα "Εκπαιδευτικά Προγράμματα".