ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΜΑΡΤΙΟΣ-ΙΟΥΝΙΟΣ 2023

Το ΚΕΠΕΑ Μεσολογγίου έχει συμπεριλάβει στον προγραμματισμό των εκπαιδευτικών του δράσεων και πρόκειται να δεχθεί την περίοδο Μάρτιος – Ιούνιος 2023 σχολικές ομάδες που ανταποκρίθηκαν στην με αριθμό Φ11/944/Δ7/4-1-2023 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ «Εκπαιδευτικές επισκέψεις και επιμορφωτικές δράσεις στα Κέντρα Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Ε.ΠΕ.Α.) κατά το σχολικό έτος 2022-2023» για να συμμετέχουν στην υλοποίηση των εκπαιδευτικών του προγραμμάτων.

Οι σχολικές μονάδες που θα επισκεφτούν το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου και θα υλοποιήσουν εκπαιδευτικά προγράμματα καταγράφονται στον πίνακα 1 (βλ. συνημμένα). Σε περίπτωση έγκαιρης ακύρωσης κάποιας σχολικής συμμετοχής από τον πίνακα 1 το Κ.Ε.ΠΕ.Α. θα επικοινωνήσει εκ νέου με τα αναπληρωματικά σχολεία του Πίνακα 2 (βλ. συνημμένα) προκειμένου να διερευνηθεί η δυνατότητα συμμετοχής τους στις συγκεκριμένες ημερομηνίες που θα γίνουν διαθέσιμες.

Τα εκπαιδευτικά προγράµµατα θα υλοποιηθούν δια ζώσης στις εγκαταστάσεις και τα περιβαλλοντικά πεδία που περιλαμβάνονται στα εκπαιδευτικά προγράμματα του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου. Η συµµετοχή των σχολικών οµάδων και των εκπαιδευτικών θα γίνεται µε την αυστηρή τήρηση των υγειονοµικών πρωτοκόλλων που θα προβλέπονται από τη νοµοθεσία κατά τη χρονική στιγµή της υλοποίησής τους, λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών που έχει δηµιουργήσει η πανδηµία Covid -19. Την ευθύνη τήρησης των υγειονομικών μέτρων αναλαμβάνουν οι εκπαιδευτικοί των σχολικών ομάδων

Η υλοποίηση των εκπαιδευτικών προγραμμάτων με τις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας (Αιτωλοακαρνανίας-Αχαΐας-Ηλείας) πραγματοποιείται ύστερα έγκριση της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας. Για να κάνετε λήψη της έγκρισης μπορείτε να μεταβείτε στα συνημμένα.

Η υλοποίηση των εκπαιδευτικών προγραμμάτων με τις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Επικράτειας (διαπεριφερειακά προγράμματα) πραγματοποιείται ύστερα από έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Για να κάνετε λήψη της έγκρισης μπορείτε να μεταβείτε στα συνημμένα.