ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΥΛΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΤΗΝ Α ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ (ΟΚΤΩΒΡΗΣ-ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ 2022)

Το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Ε.ΠΕ.Α.)/Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) Μεσολογγίου, δέχτηκε έναν μεγάλο αριθμό αιτήσεων για υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων κατά την Α΄ περίοδο υλοποίησης των εκπαιδευτικών του δράσεων (Οκτώβρης-Δεκέμβρης 2022). Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά όλες και όλους τους εκπαιδευτικούς που δήλωσαν συμμετοχή, ωστόσο η υποστελέχωση του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου μας περιορίζει στην υλοποίηση περιορισμένου μόνο αριθμού εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Οι σχολικές ομάδες που θα υποδεχτούμε για το διάστημα Οκτωβρίου-Δεκεμβρίου 2022 αναφέρονται ανά ημερομηνία υλοποίησης στον Πίνακα 1 (βλ συνημμένα). Σε περίπτωση ακύρωσης τακτικών συμμετοχών θα ενημερώνεται άμεσα σχολική μονάδα από τις αναπληρωματικές (Πίνακας 2). Η αναπλήρωση θα γίνεται με κριτήρια: α) σχολική μονάδα που δεν αναφέρεται στις τακτικές συμμετοχές, β) το θέμα του προγράμματος που ακυρώθηκε, γ) η διαθεσιμότητα των σχολικών μονάδων για τη συγκεκριμένη ημερομηνία εκπαιδευτικής επίσκεψης που ακυρώθηκε.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα θα υλοποιούνται με την αυστηρή τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων που θα προβλέπονται από τη νομοθεσία κατά το χρόνο υλοποίησής τους. Επίσης θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη από τους συνοδούς εκπαιδευτικούς οι οδηγίες που επισυνάπτονται (βλ συνημμένα), ώστε να εξασφαλίζεται η επιτυχής υλοποίηση των προγραμμάτων.

Πριν την υλοποίηση των προγραμμάτων (τουλάχιστον τρεις ημέρες πριν) ο συντονιστής εκπαιδευτικός της σχολικής ομάδας παρακαλείται να αποστείλει στο ΚΕΠΕΑ Μεσολογγίου με email συμπληρωμένη την κατάσταση συμμετεχόντων μαθητών (βλ. συνημμένα) και εκπαιδευτικών (βλ. συνημμένα).