ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ Κ.Ε.ΠΕ.Α. (Κ.Π.Ε.) ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ-ΙΟΥΝΙΟΥ 2022

Το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Ε.ΠΕ.Α.)/Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) Μεσολογγίου, δέχτηκε έναν εξαιρετικά μεγάλο αριθμό αιτήσεων για υλοποίηση των εκπαιδευτικών του προγραμμάτων τη χρονική περίοδο  Φεβρουαρίου-Ιουνίου 2022. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά όλες και όλους τους εκπαιδευτικούς που δήλωσαν συμμετοχή, ωστόσο η ελλιπής στελέχωση της Παιδαγωγικής Ομάδας του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου περιορίζει την υλοποίηση περιορισμένου αριθμού εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Οι σχολικές ομάδες που θα υποδεχτούμε το διάστημα Φεβρουαρίου – Ιουνίου 2022 αναφέρονται ανά ημερομηνία υλοποίησης στον Πίνακα 1 (βλ. συνημμένα). Σε περίπτωση ακύρωσης τακτικών συμμετοχών θα ενημερώνεται άμεσα σχολική μονάδα από τις αναπληρωματικές που αναφέρονται στον Πίνακα 2 (βλ. συνημμένα). Η αναπλήρωση θα γίνεται με κριτήρια: α) σχολική μονάδα που δεν αναφέρεται στις τακτικές συμμετοχές, β) το θέμα του προγράμματος που ακυρώθηκε, γ) τη διαθεσιμότητα των σχολικών μονάδων για τη συγκεκριμένη ημερομηνία εκπαιδευτικής επίσκεψης που ακυρώθηκε.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα θα υλοποιούνται με την αυστηρή τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων που προβλέπονται από τη νομοθεσία (τήρηση αποστάσεων, χρήση μάσκας, αντισηπτικών κλπ). Για την υλοποίησή τους το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου θα συνεργαστεί με τις διευθύνσεις και τους/τις εκπαιδευτικούς των αντίστοιχων σχολικών ομάδων και θα έχει την ευθύνη για την υλοποίησή τους, λαμβάνοντας υπόψη τις ισχύουσες σχετικές οδηγίες για την αντιμετώπιση της πανδημικής κρίσης. Κατά συνέπεια, το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου, λαμβάνοντας υπόψη τις υγειονομικές συνθήκες που θα επικρατούν στην περιοχή ευθύνης του, δύναται να επιλέγει τον κατάλληλο τρόπο υλοποίησης των προγραμμάτων του, είτε με τη φυσική παρουσία μαθητών/τριών/εκπαιδευτικών είτε με εξ αποστάσεως εκπαίδευση, στο πλαίσιο της ευελιξίας και της προσαρμοστικότητας των εκπαιδευτικών προγραμμάτων των Κ.Ε.ΠΕ.Α. για την αποφυγή διάδοσης της Covid-19.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα υλοποιούνται στο πλαίσιο της Πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) - Περιβαλλοντική Εκπαίδευση - B' Κύκλος», το οποίο υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Λόγω της μη ύπαρξης ακόμα νέου Τεχνικού Δελτίου των Κ.Ε.ΠΕ.Α. για κάλυψη δαπανών, οι παραπάνω δράσεις θα υλοποιηθούν προς το παρόν χωρίς δαπάνες από το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου. Τα έξοδα συμμετοχής των σχολικών ομάδων (μετακίνηση, κολατσιό) βαρύνουν εξ ολοκλήρου τους συμμετέχοντες.