ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΔΡΑΣΗΣ "ΤΑΠΕΡΙΣΤΑΣ"

Το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Ε.ΠΕ.Α.)/Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) Μεσολογγίου, στο πλαίσιο υλοποίησης εκπαιδευτικών δράσεων για το σχολικό έτος 2021-2022 και σε συνεργασία με τα ΚΠΕ Αρναίας (συντονιστικό ΚΠΕ), Άμφισσας, Αν. Ολύμπου, Βελβεντού-Σιάτιστας, Ελ. Κορδελιού, Καλαμάτας, Καρπενησίου, Κέρκυρας, Μακρινίτσας, Μολάων, Νάουσας, Περτουλίου Τρικκαίων, Ποροΐων, Σικυωνίων, Ιεράπετρας Νεάπολης, τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας, Αργολίδας, Αχαΐας, Γρεβενών, Δράμας, Κυκλάδων, Ρεθύμνου, Χαλκιδικής και τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας, Αχαΐας, Δυτ. Θεσσαλονίκης, Ηλείας, Κορινθίας, Λακωνίας, Λάρισας και Σερρών, δια των Υπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ή Σχολικών Δραστηριοτήτων, διοργανώνουν το Σχολικό Δίκτυο Δράσης με τίτλο "Ταπερίστας" (Δράση).

Το θέμα της Δράσης αφορά στο σχολικό γεύμα των μαθητών (δεκατιανό), τον τρόπο προμήθειάς του, το σκεύος ή τη συσκευασία μεταφοράς του, την ποσότητα, ποιότητα και τη γεωγραφική εγγύτητα των υλικών, την επιλογή των κατάλληλων τροφίμων για τις ενεργειακές ανάγκες και την υγεία των μαθητών. Το συγκεκριμένο Σχολικό Δίκτυο Δράσης στοχεύει:

• στη μείωση της κατανάλωσης συσκευασιών μιας χρήσης (ανακυκλώσιμων ή μη) και κατ’ επέκταση στη μείωση της παραγωγής απορριμμάτων
  • στην υιοθέτηση υγιεινής διατροφής

και επιδιώκει

• την ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με την οικονομία στους πόρους και τα αγαθά
  • την ανάπτυξη υπεύθυνης περιβαλλοντικά συμπεριφοράς των μαθητών σε σχέση με την ποσότητα τροφής που προμηθεύονται, ώστε να μειώσουν τη σπατάλη τροφίμων και την παραγωγή οργανικών υπολειμμάτων
  • την προτίμηση των τοπικών προϊόντων, λόγω του μικρότερου ενεργειακού αποτυπώματος, αλλά και λόγω της ενίσχυσης των τοπικών παραγωγών
  • την αφύπνιση του πνεύματος ενεργού πολίτη σε μικρές, καθημερινές πράξεις οι οποίες έχουν μεγάλο περιβαλλοντικό αντίκρισμα όταν έχουν μαζικό χαρακτήρα

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη φιλοσοφία, τα στάδια υλοποίησης και τους στόχους της δράσης κατεβάστε τα συνημμένα αρχεία.
Όσα σχολεία ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στο Σχολικό Δίκτυο Δράσης “Ταπερίστας” παρακαλούνται να δηλώσουν τη συμμετοχή τους στην ηλεκτρονική φόρμα https://forms.gle/muX9f3mdvcxq2yc37 έως την Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2021. Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία των αιτήσεων, θα σταλεί απάντηση αποδοχής στα σχολεία και οδηγίες σχετικά με την υλοποίηση της Δράσης.
Το Σχολικό Δίκτυο Δράσης “Ταπερίστας” θα υλοποιηθεί χωρίς δαπάνες από την πλευρά των συνεργαζόμενων ΚΠΕ και εντάσσεται στο πλαίσιο της Πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) – Περιβαλλοντική Εκπαίδευση (Β Κύκλος)» του Ε.Π. «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση 2014-2020» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.