ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ

Το ΚΠΕ Μεσολογγίου, στο πλαίσιο υλοποίησης του εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο «Πανδημία: να το δούμε ως ευκαιρία» και σε συνεργασία με τα Κ.Ε.ΠΕ.Α (Κ.Π.Ε.) Καλαμάτας και Κ.Ε.ΠΕ.Α (Κ.Π.Ε.) Πεταλούδων Ρόδου προγραμματίζει την υλοποίηση εξ αποστάσεως επιμορφωτικού προγράμματος για εκπαιδευτικούς Δ/θμιας Εκπ/σης την Δευτέρα 29 Νοέμβρη 2021 και τις ώρες 18.00 - 21:15 με θέμα: «Ψηφιακά εργαλεία στην υπηρεσία μαθησιακών στόχων».

Στους στόχους της διοργάνωσης περιλαμβάνεται η παρουσίαση και οικειοποίηση από τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς μιας σειράς ψηφιακών εργαλείων τα οποία προωθούν τη συνεργατική και διερευνητική μάθηση μέσω της χρήσης ΤΠΕ και τα οποία προτείνονται από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Πανδημία: να το δούμε ως ευκαιρία», με σκοπό να τα αξιοποιήσουν τόσο στην υλοποίηση του συγκεκριμένου προγράμματος όσο και γενικότερα στην εκπαιδευτική πράξη (π.χ. στην υλοποίηση προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Εργαστήρια Δεξιοτήτων, κλπ).

Το επιμορφωτικό πρόγραμμα απευθύνεται κατά κύριο λόγο στους εκπαιδευτικούς Δ/θμιας Εκπ/σης της χώρας που υλοποιούν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα " Πανδημία: να το δούμε ως ευκαιρία" την τρέχουσα σχολική χρονιά, μπορούν ωστόσο να συμμετέχουν και:

• εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται για το θέμα της ημερίδας,
  • Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων/Π.Ε./Α/Υ.
  • εκπαιδευτικοί των Κ.Ε.ΠΕ.Α./Κ.Π.Ε.

Το πρόγραμμα της επιμορφωτικής ημερίδας θα διεξαχθεί μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας Webex του Υπουργείου Παιδείας και διαρθρώνεται ως εξής:

«Ψηφιακά εργαλεία στην υπηρεσία μαθησιακών στόχων»

Δευτέρα, 29 Νοέμβρη 2021

18:00 - 18:15

Καλωσόρισμα-στοχοθεσία ημερίδας-θεωρητικό πλαίσιο

Όλγα Γιαννακογεώργου, ΠΕ02 Φιλόλογος, MSc "Περιβαλλοντική Εκπαίδευση",  Προϊσταμένη ΚΕΠΕΑ/ΚΠΕ Μεσολογγίου

18:15 - 19:00

Δημιουργία χρονογραμμών (εφαρμογή Sutori)  και Συνεργατικά έγγραφα  (εφαρμογή google docs)

Κωνσταντίνος Κατσαρός, ΠΕ86 Πληροφορικός, Εκπαιδευτικός στο ΓΕΛ Νεοχωρίου Αιτ/νίας

19:00 - 19:45

Δημιουργία κόμικ  και Infographic

Ιωάννα Ραβάνη, MSc Πληροφορικής, Αναπλ. Υπεύθυνη ΚΠΕ Καλαμάτας

19:45 - 20:15

Δημιουργία και επεξεργασία βίντεο (λογισμικό windows movie maker)

Χαράλαμπος Συργιάννης, MEd Εκπαίδευση Ενηλίκων ΕΑΠ, Υποψήφιος Διδάκτορας Παν. Αιγαίου, ΠΕ84 Τεχνολόγος, Προϊστάμενος ΚΕΠΕΑ-ΚΠΕ Πεταλούδων Ρόδου

20:15 - 20:45

Δημιουργία ψηφιακού πίνακα (εργαλείο padlet)

Αικατερίνη Νεανίδου, MSc Παιδικού Βιβλίου και Παιδαγωγικού Υλικού, MSc Μοντέλων Σχεδιασμού και Ανάπτυξης Εκπαιδευτικών Μονάδων, ΠΕ60 Νηπιαγωγός στο 2ο Νηπ. Κρεμαστής Ρόδου

20:45 - 21:00

Ερωτήσεις – συζήτηση

21:00 - 21:15

Αξιολόγηση ημερίδας – κλείσιμο

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Καλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική φόρμα-αίτηση μέχρι την Πέμπτη 25/11/2021, ενεργοποιώντας τον σύνδεσμο: https://forms.gle/2KyCPm2CYV4yrNcP8.

Μετά την ολοκλήρωση συλλογής των αιτήσεων, το Κ.Ε.ΠΕ.Α./Κ.Π.Ε. Μεσολογγίου θα αποστείλει ηλεκτρονικό μήνυμα στους ενδιαφερόμενους με τον υπερσύνδεσμο του Webex δωματίου, στην ηλεκτρονική διεύθυνση που θα δηλωθεί στη φόρμα-αίτηση.

Το πρόγραμμα διοργανώνεται στο πλαίσιο της Πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) - Περιβαλλοντική Εκπαίδευση - B' Κύκλος»,  το οποίο υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Από την υλοποίηση του επιμορφωτικού προγράμματος δεν προκύπτει δαπάνη για το Δημόσιο.