ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ ΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ TOY ΚΕΠΕΑ/ΚΠΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΝΟΕΜΒΡΗΣ-ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ 2021

Το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Ε.ΠΕ.Α.)/Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) Μεσολογγίου, στο πλαίσιο υλοποίησης εκπαιδευτικού έργου για το σχολικό έτος 2021-2022, προγραμματίζει την υλοποίηση διά ζώσης εκπαιδευτικών προγραμμάτων για την περίοδο Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2021, για τις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας.

Καλούνται οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να υλοποιήσουν με τους μαθητές τους ένα από τα παρακάτω ημερήσια εκπαιδευτικά προγράμματα, να υποβάλουν την αίτησή τους ηλεκτρονικά στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. μέχρι την Πέμπτη 4 Νοέμβρη 2021. Ο αριθμός των συμμετεχόντων μαθητριών/ών στο πρόγραμμα δεν μπορεί να υπερβαίνει τα τριάντα (25-30) άτομα. Τα εκπαιδευτικά προγράμματα, διάρκειας 3-4 διδακτικών ωρών, θα διεξάγονται εξ ολοκλήρου σε εξωτερικούς χώρους, με τήρηση όλων των μέτρων απόστασης και ατομικής υγιεινής, καθώς και όλων όσων προβλέπονται για τις σχολικές μονάδες και τις επισκέψεις τους σε χώρους εκτός σχολικής μονάδας. Την ευθύνη της τήρησης όλων των απαραίτητων μέτρων θα έχουν οι συνοδοί εκπαιδευτικοί.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα που θα υλοποιηθούν την παραπάνω περίοδο είναι:

ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

1. Λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου (Γ-Δ-Ε-ΣΤ Δημοτικού)
  2. Αλυκές Μεσολογγίου (Γ-Δ-Ε-ΣΤ Δημοτικού)
  3. Δάσος Φράξου... υπόσχεση ζωής (όλες οι τάξεις Δημοτικού & Νηπιαγωγείο)
  4. Το δάσος του Ζυγού (όλες οι τάξεις Δημοτικού & Νηπιαγωγείο)
  5. Της λίμνης το νερό, της θάλασσας το αλάτι, λιμνοθάλασσας παλάτι (Νηπιαγωγείο, Α και Β Δημοτικού)
  6. Αλάτι ψιλό, αλάτι χοντρό (Νηπιαγωγείο, A και Β Δημοτικού)

ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

1. Λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου
  2. Αλυκές Μεσολογγίου
  3. Δάσος Φράξου... υπόσχεση ζωής
  4. Το δάσος του Ζυγού

Συνοπτική περιγραφή των παραπάνω εκπαιδευτικών προγραμμάτων μπορεί να αναζητηθεί στην ιστοσελίδα του Κ.Ε.ΠΕ.Α./Κ.Π.Ε. Μεσολογγίου http://kpemesol.sch.gr, στην ενότητα "Οι δράσεις", υποενότητα "Εκπαιδευτικά Προγράμματα. Η ημερομηνία υλοποίησης των προγραμμάτων θα οριστεί μετά από επικοινωνία του Κ.Ε.ΠΕ.Α./Κ.Π.Ε. Μεσολογγίου με τις σχολικές μονάδες και θα ακολουθήσει σχετική ενημέρωση των Διευθύνσεων Εκπαίδευσης/Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων. Οι διευθυντές των σχολικών μονάδων που θα υλοποιήσουν τα εκπαιδευτικά προγράμματα θα πρέπει να αποστείλουν στο Κ.Ε.ΠΕ.Α./Κ.Π.Ε. α) κατάσταση συμμετεχόντων μαθητών/τριων με καταγραφή του αριθμού μητρώου και του φύλλου των μαθητών/τριών (όχι με ονοματεπώνυμο, για λόγους προστασίας προσωπικών δεδομένων) και β) κατάσταση συμμετεχόντων εκπαιδευτικών με καταγραφή ονοματεπώνυμου, αριθμού μητρώου και ειδικότητας. Για οποιαδήποτε αλλαγή προκύψει σχετικά με τον προγραμματισμό των επισκέψεων, λόγω covid-19, τα σχολεία θα ενημερώνονται μέσω της ιστοσελίδας του Κ.Ε.ΠΕ.Α/Κ.Π.Ε. Οι επισκέψεις των σχολείων θα γίνουν χωρίς καμία δαπάνη εκ μέρους του Κ.Ε.ΠΕ.Α/Κ.Π.Ε., εκτός κι αν υπάρξει διαφορετική οδηγία από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ή το ΥΠ.ΑΙ.Θ.

Επισημαίνεται ότι σε επόμενο χρονικό διάστημα, κατόπιν έκδοσης σχετικής εγκυκλίου του Υ.ΠΑΙ.Θ., το Κ.Ε.ΠΕ.Α./Κ.Π.Ε. Μεσολογγίου θα απευθύνει εκ νέου πρόσκληση στις σχολικές μονάδες για τη συμμετοχή τους στα εκπαιδευτικά προγράμματα που υλοποιεί. Οι δράσεις του υλοποιούνται στο πλαίσιο της Πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) - Περιβαλλοντική Εκπαίδευση - B' Κύκλος», το οποίο υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.