5 ΙΟΥΝΙΟΥ - ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Το ΚΠΕ Μεσολογγίου στο πλαίσιο της Πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) - Περιβαλλοντική Εκπαίδευση - B' Κύκλος», το οποίο υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης και στο πλαίσιο του εορτασμού της παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος 5 Ιουνίου 2021 με θέμα-σύνθημα για τη φετινή χρονιά «Επανασεχδιασμός, αναδημιουργία, αποκατάσταση» σχεδίασε την εκπαιδευτική δράση με τίτλο:

«Επανασχεδιάζω το σχολείο μου – Δημιουργώ υγιή οικοσυστήματα»

Η εκπαιδευτική δράση απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και μαθητές Πρωτοβάθμιας (Δ-Ε-ΣΤ τάξη) και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚΕΙΟ) και περιλαμβάνει τη διάχυση εκπαιδευτικού υλικού - εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων (βλ. συνημμένο) που δημιούργησε το ΚΠΕ Μεσολογγίου ειδικά για το φετινό εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος, τις οποίες μπορούν να υλοποιήσουν οι εκπαιδευτικοί με τους μαθητές τους τόσο στην τάξη  όσο και στον αύλειο χώρο του σχολείου, ακολουθώντας όλες τις οδηγίες του Ε.Ο.Δ.Υ. για την προστασία μας από τη μετάδοση του Covid-19.

Οι θεματικές της δράσης εστιάζουν:

• στην ανάδειξη της αξίας των οικοσυστημάτων
  • στην παρατήρηση και τον προβληματισμό των μαθητών γύρω από τον κτηριακό χαρακτήρα και τη γενικότερη εικόνα του σχολείου τους ως δομημένο περιβάλλον
  • στην ανάγκη επανασχεδιασμού των σχολικών συγκροτημάτων, καθώς και παρεμβάσεων με όρους βιοκλιματικού σχεδιασμού και αποκατάστασής τους ώστε να λειτουργούν ως οικοσυστήματα που υποστηρίζουν πολλές μορφές ζωής και όχι μόνο τον άνθρωπο
  • στην ανάγκη άμεσης αντικατάστασης των ενεργοβόρων πηγών και μορφών ενέργειας με ανανεώσιμες, καθώς και  στην ανάγκη άμεσης αξιοποίησης ανανεώσιμων φυσικών πόρων
  • στη σύνδεση των μαθητών με φυσικές διεργασίες, φυσικά στοιχεία, οικοσυστημικές υπηρεσίες και φυσικά περιβάλλοντα
  • στην ανάδειξη της ανάγκης άμεσης προσαρμογής μας στην κλιματική κρίση και της λήψης πρωτοβουλιών άμεσα για την αντιμετώπισή της

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετέχουν στη δράση θα πρέπει:

• να υλοποιήσουν τουλάχιστον μία εκπαιδευτική δραστηριότητα στο τμήμα/τάξη ή στα τμήματα/τάξεις τους, οι εκπαιδευτικοί της Δευτεροβάθμιας μέχρι την Τρίτη 08/06/2021 και οι εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας μέχρι την Παρασκευή 11/06/2021.
  • να δηλώσουν άμεσα τη συμμετοχή τους στη δράση, συμπληρώνοντας τα προσωπικά τους στοιχεία στο σύνδεσμο: https://forms.gle/hU2Hr9wZYNr32FbMA
  • να αποστείλουν σε ψηφιακή μορφή στο ΚΠΕ Μεσολογγίου υλικό από την υλοποίηση της  δράσης (φωτογραφίες, πίνακες, σχέδια, ζωγραφικά έργα,  κείμενα-επιστολές κ.ά.), οι εκπαιδευτικοί της Δευτεροβάθμιας μέχρι την Τετάρτη 09/06/2021 και οι εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας μέχρι τη Δευτέρα 14/06/2021.
  • Να αποστείλουν μέχρι τις 09/06/2021 οι εκπαιδευτικοί της Δευτεροβάθμιας και μέχρι τις 11/06/2021 οι εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας κατάσταση με τα στοιχεία των εκπαιδευτικών (Ονοματεπώνυμο, ειδικότητα) και των μαθητών/μαθητριών (ονοματεπώνυμο, τάξη, τμήμα και φύλο) ώστε να εκδοθεί ηλεκτρονικά αναμνηστικό συμμετοχής των μαθητών στη δράση και βεβαιώσεις συμμετοχής στους εκπαιδευτικούς.

Το ΚΠΕ Μεσολογγίου θα ενσωματώσει το ψηφιακό υλικό όλων των σχολείων σε ένα ενιαίο αρχείο, το οποίο θα προβάλει και θα αναρτήσει στην ιστοσελίδα του.

Εκπαιδευτικό υλικό            Ι        Αίτηση συμμετοχής στη δράση