ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΕΚΠ/ΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ Π.Ε. «ΠΑΝΔΗΜΙΑ: ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΩΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑ»

Το ΚΠΕ Μεσολογγίου στο πλαίσιο προγραμματισμού των δράσεών του για το σχολικό  έτος 2020-2021 και της Πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) - Περιβαλλοντική Εκπαίδευση - B' Κύκλος», το οποίο υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, υπό το βάρος της πρωτοφανούς κρίσης που βιώνει η χώρα και ολόκληρος ο πλανήτης λόγω της πανδημίας του νέου κορωνοϊού SARS-CoV-2/Covid-19, σχεδίασε ώστε να υλοποιηθεί από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς τους το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα «Πανδημία: να το δούμε ως ευκαιρία».

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα έχει σχεδιαστεί ώστε να μπορεί να υλοποιηθεί τόσο δια ζώσης όσο και με Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση και σε συνθήκες κοινωνικής αποστασιοποίησης. Το ζήτημα της πανδημίας βρίσκεται στον πυρήνα της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης-Εκπαίδευσης για την Αειφορία και η εκπαίδευση των μαθητών γύρω από το μείζον αυτό ζήτημα τίθεται σε προτεραιότητα, έτσι ώστε να μπορέσουμε να συμβάλουμε στη γνώση και την κατανόηση του προβλήματος και σε ένα δεύτερο επίπεδο μέσω της εκπαίδευσης να συμβάλουμε στη διαχείριση της υγειονομικής κρίσης.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Τόσο το εκπαιδευτικό πρόγραμμα όσο και το εκπαιδευτικό υλικό που το υποστηρίζει είναι εγκεκριμένα από το ΥΠΑΙΘ βάσει της με Αρ. Πρωτ. Φ1/ΕΠ/163169/14140/Δ7/05-02-21 Απόφασης, ύστερα από θετική γνωμοδότηση του ΙΕΠ, βάσει του σχετικού Πρακτικού με Αριθμό 02/07-01-2021. Το πρόγραμμα αξιοποιεί σύγχρονα περιβάλλοντα μάθησης, που προωθούν τη συνεργατική και διερευνητική μάθηση, καθώς και εκπαιδευτικά εργαλεία (λογισμικά και πλατφόρμες εκπαίδευσης από απόσταση) που αξιοποιούν τις ΤΠΕ. Δομείται γύρω από επτά θεματικές ενότητες και ισάριθμες εκπαιδευτικές δραστηριότητες. Οι δραστηριότητες αυτές καλύπτουν βασικές παραμέτρους του θέματος και παράλληλους εκπαιδευτικούς στόχους. Κάθε δραστηριότητα μπορεί να υλοποιηθεί αυτόνομα, εντός του ημερήσιου προγράμματος και σε συνάφεια με τον εκπαιδευτικό και διδακτικό προγραμματισμό. Βάσει της έγκρισης του ΥΠΑΙΘ οι εκπαιδευτικές παρεμβάσεις του προγράμματος μπορούν να έχουν διάρκεια έως τέσσερις διδακτικές ώρες ανά τμήμα. Ως σύνολο όλες οι δραστηριότητες μαζί μπορούν να υλοποιηθούν στο πλαίσιο είτε ενός προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης είτε ενός προγράμματος Αγωγής Υγείας, ακολουθώντας τα προβλεπόμενα στη σχετική εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να υλοποιήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τους μαθητές τους παρακαλούνται να δηλώσουν άμεσα και μέχρι τις 16 Απρίλη 2021 το ενδιαφέρον τους, συμπληρώνοντας τη σχετική αίτηση στο σύνδεσμο https://forms.gle/NkcGY1iogEu3vFrT6 , ώστε το ΚΠΕ Μεσολογγίου να τους αποστείλει το εκπαιδευτικό υλικό του προγράμματος και στο πλαίσιο των δυνατοτήτων του να τους υποστηρίξει στην υλοποίησή του.