ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Π.Ε. ΕΝΤΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Το ΚΠΕ Μεσολογγίου, στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ)-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» μέσω του  Επιχειρησιακού Προγράμματος  «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ» με τη συγχρηματοδότηση  της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, σχεδιάζει την υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης σε σχολικές μονάδες Π/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Αιτ/νίας με θέμα:

"Παραμύθι: ένα διδακτικό εργαλείο για Περιβαλλοντική Εκπαίδευση"

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα περιλαμβάνει:

• Υλοποίηση - στη σχολική τάξη - προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για τη λιμνοθάλασσα, με διδακτικό εργαλείο το νέο εκπαιδευτικό υλικό που εκδόθηκε από το ΚΠΕ Μεσολογγίου για τη λιμνοθάλασσα. Το υλικό αυτό αποτελείται από ένα εικονογραφημένο παραμύθι και αναλυτικό εκπαιδευτικό και πληροφοριακό υλικό για διδακτική αξιοποίηση του παραμυθιού από τον εκπαιδευτικό της τάξης.
  • Δραματοποίηση εικόνων του παραμυθιού
  • Παραγωγή λόγου, με τη μέθοδο της αυτόματης γραφής

Το πρόγραμμα, διάρκειας δύο διδακτικών ωρών,  θα υλοποιηθεί τους μήνες Μάιο και Ιούνιο (έως 07 Ιουνίου), πρωινές ώρες εντός σχολείου σε ομάδες μαθητών (μέχρι σαράντα παιδιά) των νηπιαγωγείων και των Δημοτικών Σχολείων και σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων. Το ΚΠΕ Μεσολογγίου προτίθεται να υλοποιήσει τη δράση στο μεγαλύτερο δυνατό αριθμό σχολικών μονάδων. Ωστόσο, στο πλαίσιο των δυνατοτήτων του, για την υλοποίηση του προγράμματος θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας στην αποστολή των αιτήσεων.

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που θέλουν να συμμετέχουν στο πρόγραμμα να κοινοποιήσουν την αίτησή τους (Συνημμένη Αίτηση Συμμετοχής) μέχρι την Πέμπτη 11 Απριλίου 2019 ηλεκτρονικά στο ΚΠΕ Μεσολογγίου (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ) και ταυτόχρονα (υποχρεωτικά) στη Δ/νση Π/θμιας Εκπ/σης Αιτ/νίας - Υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων. Ο Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων παρακαλείται να κοινοποιήσει τις Αιτήσεις Συμμετοχής των ενδιαφερομένων εκπ/κών στο ΚΠΕ Μεσολογγίου μέχρι την Παρασκευή 12 Απριλίου 2019.

Οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετέχουν στη δράση θα λάβουν βεβαίωση συμμετοχής καθώς και το νέο δίτομο εκπαιδευτικό υλικό με τίτλο: "Της λίμνης το νερό, της θάλασσας το αλάτι, λιμνοθάλασσας παλάτι" .