ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΤΟΥ ΚΠΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή στα Προγράμματα

Περιβαλλοντικής Εκπ/σης του ΚΠΕ Μεσολογγίου

Το ΚΠΕ Μεσολογγίου στο πλαίσιο των δράσεών του και σύμφωνα με τον προγραμματισμό του για το σχολικό έτος 2016-2017, για τους πρώτους μήνες και για το διάστημα μέχρι τις 20 Δεκεμβρίου 2016 θα υλοποιήσει Προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης κατά προτεραιότητα για τους εκπαιδευτικούς και τις σχολικές μονάδες της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας, ενώ για το χρονικό διάστημα από 09-01-2017 έως τη λήξη του σχολικού έτους προτεραιότητα θα δοθεί και σε σχολικές ομάδες από τις υπόλοιπες Περιφερειακές Ενότητες της χώρας, σύμφωνα με τις οδηγίες που θα περιγραφούν στη σχετική υπό έκδοση εγκύκλιο του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μπορούν να ενημερωθούν για τα εκπαιδευτικά προγράμματα του ΚΠΕ Μεσολογγίου από την ιστοσελίδα του στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.kpemesol.gr και τηλεφωνικά στα τηλέφωνα 26310 23048 και 26310 55498.

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να επισκεφτούν με τους μαθητές τους το ΚΠΕ Μεσολογγίου το διάστημα έως τις 20 Δεκεμβρίου να έρθουν άμεσα σε επικοινωνία με το ΚΠΕ και παράλληλα να υποβάλουν τις αιτήσεις τους προς το ΚΠΕ μέσω του Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων ώστε να προβούμε εγκαίρως σε προγραμματισμό των επισκέψεών τους.

Προτεραιότητα έχουν οι σχολικές ομάδες που δεν επισκέφθηκαν το Κ.Π.Ε. Μεσολογγίου την προηγούμενη σχολική χρονιά (2015-2016), οι σχολικές ομάδες που συμμετέχουν στο Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που συντονίζει το Κ.Π.Ε. Μεσολογγίου (Αλυ<Οι>κολογία) ή και σε δίκτυα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης όπου το Κ.Π.Ε. Μεσολογγίου είναι κομβικός συνεργάτης, καθώς και όσοι εκπαιδευτικοί επιθυμούν να υλοποιήσουν πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης την τρέχουσα σχολική χρονιά.

Συνημμένα: Φόρμα Αίτησης Εκπαιδευτικού για συμμετοχή του ίδιου και των μαθητών του σε πρόγραμμα του ΚΠΕ