Σφάλμα

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Kράταιγος (Crataegus monogyna)
Δάσος Φράξου Λεσινίου-Μεσολόγγι

Ένα εξαιρετικά πολύτιμο φαρμακευτικό βότανο. Το όνομά του παραπέμπει στην κραταιότητα, την ισχύ και το σθένος που προσφέρει.Ετυμολογικά προέρχεται από την ελληνική λέξη κράτος, που σημαίνει δυνατό-ισχυρό εξαιτίας του σκληρού ξύλου, και της λέξης ακή (άκανθα) που σημαίνει αγκάθι.

Το Μεσαίωνα θεωρούνταν σύμβολο της ελπίδας και το χορηγούσαν σε πολλές ασθένειες.Οι βοτανοθεραπευτές της Δύσης το θεωρούν κυριολεκτικά ως «τροφή της καρδιάς», που βελτιώνει τη ροή του αίματος στους καρδιακούς μυς και επαναφέρει στο κανονικό τους καρδιακούς παλμούς. Πρόσφατες έρευνες έχουν επιβεβαιώσει την εγκυρότητα αυτών των χρήσεων. Σήμερα χρησιμοποιείται κυρίως για διαταραχές της καρδιάς και του κυκλοφορικού και ιδιαίτερα για τη στηθάγχη.

Κρατώντας από τον Κράταιγο την ελπίδα, την ισχύ και το σθένος που προσφέρει, με δυνατούς παλμούς και αγάπη δυνατή για την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση που υπηρετούμε - όσο βαθύ είναι και το κόκκινο των καρπών του - ευχόμαστε σε όλους ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ.