Σφάλμα
  • JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 664

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΗΜΕΡΟ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ "ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΤΗΣ ΓΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑ ΚΑΡΔΙΟΧΤΥΠΙ"

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

"Ακούσαμε της γης το μέγα καρδιοχτύπι" από το ΚΠΕ Μεσολογγίου και τα σχολεία του Δήμου Ι.Π. Μεσολογγίου

Σε κλίμα γιορτής, ένθερμου ενθουσιασμού και καθολικής αποδοχής για το καινοτόμο εκπαιδευτικό έργο που παρήχθη στο πλαίσιο της εξάμηνης διοργάνωσης του ΚΠΕ Μεσολογγίου σε συνεργασία με είκοσι εννιά σχολεία του Δήμου Ι.Π. Μεσολογγίου ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του διήμερου προγράμματος με τίτλο "Ακούσαμε της γης το μέγα καρδιοχτύπι" στις 8 και 9 Απριλίου 2015 στο Συνεδριακό Κέντρο της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας με θεματικό επίκεντρο το έργο του μεγάλου Μεσολογγίτη ποιητή Κωστή Παλαμά.

Κατά τη διάρκεια του διήμερου προγράμματος παρουσιάστηκε ένα μέρος των εργασιών που συνολικά εκπονήθηκαν και υλοποιήθηκαν από εκπαιδευτικούς και μαθητές Π/θμιας και Δ/θμιας εκπαίδευσης των σχολείων του Δήμου Ι.Π. Μεσολογγίου και το ΚΠΕ Μεσολογγίου με σκοπό την ανάδειξη, διατήρηση και αξιοποίηση στη διδακτική πράξη της πολιτισμικής κληρονομιάς του Μεσολογγίτη ποιητή, καθώς και την ανάδειξη του θεμελιώδους ρόλου των αξιών στην εκπαιδευτική διαδικασία και τη διαμόρφωση περιβαλλοντικού ήθους ως βασικού μηχανισμού διαχείρισης της περιβαλλοντικής κρίσης (οικονομικής-κοινωνικής-οικολογικής).

Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν, τίμησαν με την παρουσία τους και χαιρέτησαν ο Περιφερειακός Δ/ντής Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας, κ. Κ. Γιαννόπουλος, ο Αναπληρωτής Δημάρχου Ι.Π. Μεσολογγίου κ. Δ. Μπουσμπουρέλης, ο Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Π/θμιας Εκπ/σης Περιφερειακής Δ/νσης Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας κ. Θ. Μπαρής, ο Δ/ντής Δ/νσης Π/θμιας Εκπ/σης Αιτ/νίας κ. Χρ. Κολοβός, ο Σύμβουλος Μαθηματικών Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτ/νίας κ. Κ. Νάκος εκ μέρους του Δ/ντή Δ/θμιας Εκπ/σης Εκπ/σης, ο Γραμματέας της Α΄ ΕΛΜΕ Αιτ/νίας κ. Κ. Κατσαρός και ο Ομότιμος Καθηγητής Μεταβυζαντινής και Νεώτερης Ελληνικής Λογοτεχνίας του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Κ. Κασίνης. Χαιρετισμό επίσης απέστειλε η Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων Δ/θμιας Εκπ/σης με έδρα το Μεσολόγγι κα Χρ. Σπυρέλη.

Στην εκδήλωση επίσης παραβρέθηκαν και τίμησαν με την παρουσία τους τα μέλη της Διοικούσης Επιτροπής του Ιδρύματος Κωστή Παλαμά κ. Γ. Κατσίμπαλης, η κα Π. Τσίγκου και το επίτιμο μέλος της Δ.Ε. και πρώην Γενικός Γραμματέας του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών καθηγητής κ. Π. Κοντός, οι Σύμβουλοι Π/θμιας Εκπ/σης κ.κ. Γ. Σωτηρακόπουλος, Μ. Αναστασόπουλος, Δ. Ζησιμόπουλος, Αγ. Πάσχου, Φ. Βαλμάς και Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτ/νίας κ. Σπύρος Παπαδάκης και κα Στ. Κολιοπούλου, ο πρώην Δ/ντής Π/θμιας Εκπ/σης Αιτ/νίας κ. Σπ. Λευτεράτος, ο Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων Π/θμιας Εκπ/σης κ. Θ. Τσιλίκας, διευθυντές σχολικών μονάδων, πρόεδροι φορέων και συλλόγων, πλήθος εκπαιδευτικών, ενώ ξεχωριστή ήταν η ζωντανή παρουσία μαθητών και γονέων που γέμισαν ασφυκτικά το συνεδριακό κέντρο, όπως και η εξαμελής επιτροπή σύστασης ερευνητικού κέντρου και μουσείου στο σπίτι του Κωστή Παλαμά στην Πάτρα.
Στο πρόγραμμα παρουσιάστηκε όλη η φιλοσοφία, οι σκοποί και οι επί μέρους δράσεις της διοργάνωσης, καθώς και ο ρόλος των Κέντρων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στην εθνική προσπάθεια αναβάθμισης της παιδείας. Πολύ σημαντική κρίθηκε απ’ όλους η συμβολή του ΚΠΕ Μεσολογγίου στην ανάδειξη του «ξεχασμένου» εθνικού ποιητή και την ένταξή του στην εκπαιδευτική διαδικασία, και μάλιστα με μία προσέγγιση ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και στοχευμένη που συνδέει την τέχνη και το σχολείο με την επίτευξη του οράματος μιας αειφόρου κοινωνίας. Εφτακόσιοι ογδόντα μαθητές διάβασαν και αποστήθισαν ποιήματα του Παλαμά, ενώ μυήθηκαν στην ποιητική τέχνη και τα μηνύματά της από τους ογδόντα δύο εκπαιδευτικούς που συντόνισαν τις ομάδες τους στα είκοσι εννιά σχολεία του Δήμου Ι.Π. Μεσολογγίου που συμμετείχαν στη διοργάνωση.
Την κεντρική ομιλία του διήμερου προγράμματος ανέπτυξε ο καθηγητής κ. Κασίνης, ενώ στη συνέχεια παρουσιάστηκαν εργασίες των σχολείων. Μέσα από μια ποικιλία διδακτικών προσεγγίσεων που στοχεύουν στην πολύπλευρη καλλιέργεια και ανάδειξη δεξιοτήτων και ικανοτήτων των παιδιών αλλά και στην αξιοποίηση σύγχρονων διδακτικών πρακτικών, παρουσιάστηκαν μουσικά και θεατρικά δρώμενα, βίντεο, διδακτικά σενάρια, ερευνητικές εργασίες κλπ, που δημιουργήθηκαν κατά τη διάρκεια των έξι μηνών του προγράμματος με την καθοδήγηση των συντονιστών εκπαιδευτικών και του ΚΠΕ Μεσολογγίου.
Όλοι χειροκροτήθηκαν θερμά από τους εκατοντάδες παραβρισκόμενους που γέμισαν ασφυκτικά την Αίθουσα εκδηλώσεων της Περιφερειακής Ενότητας στο Μεσολόγγι.
Η Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ Μεσολογγίου εκφράζει θερμές ευχαριστίες σε όλους όσους συνέβαλαν στην επιτυχή υλοποίηση του πολύμηνου αυτού προγράμματος-εκπαιδευτικούς, μαθητές, δ/ντές σχολείων, συνεργάτες. Επίσης, θερμές ευχαριστίες εκφράζονται στα μέλη της Διοικούσης Επιτροπής του Ιδρύματος Κωστή Παλαμά για τη συνεχή και καθοριστική συμβολή τους στο πρόγραμμα, καθώς και στο Πνευματικό Κέντρο και τη Δημοτική Επιτροπή Παιδείας του Δήμου Ι.Π. Μεσολογγίου, τη σχολική σύμβουλο Δ/θμιας Εκπ/σης της Εκπ/κής Περιφέρειας με έδρα την Ι.Π. Μεσολογγίου, τους σχολικούς συμβούλους 1ης και 2ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Π/θμιας Εκπ/σης Αιτ/νίας, καθώς και τις Δ/νσεις Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Αιτ/νίας.