Σφάλμα
  • JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 664

ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΓΓΡΑΦΗΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ "ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΤΗΣ ΓΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑ ΚΑΡΔΙΟΧΤΥΠΙ"

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν με γραπτή εργασία στη διοργάνωση του ΚΠΕ Μεσολογγίου "Ακούσαμε της γης το μέγα καρδιοχτύπι" και έχουν αποστείλει τη σχετική φόρμα-δήλωση συμμετοχής να λάβουν υπόψη τις παρακάτω οδηγίες συγγραφής.

Οδηγίες για τη συγγραφή του κειμένου

• Η πρώτη σελίδα θα πρέπει να περιλαμβάνει τον τίτλο της εργασίας, το όνομα του/των συγγραφέων, το σχολείο στο οποίο υπηρετούν (με απόσπαση ή οργανικά), διεύθυνση, τηλέφωνο και e-mail του σχολείου και το είδος εργασίας (π.χ. διδακτικό σενάριο).
  • Στη δεύτερη σελίδα θα περιλαμβάνεται η περίληψη έως 250 λέξεις (maximum) που θα συνοδεύεται από 4-5 “Λέξεις – κλειδιά”. Στη συνέχεια θα ακολουθεί το πλήρες κείμενο.
  • Κειμενογράφος:  Microsoft Word
  • Περιθώρια σελίδων (πάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά): 2,5 cm. Καλό θα ήταν να αποφευχθεί η χρησιμοποίηση υποσέλιδων και κεφαλίδων,  αρίθμηση σελίδων και αυτόματος συλλαβισμός.
  • Οι εικόνες που θα είναι ενταγμένες στο κείμενο θα πρέπει να είναι ευδιάκριτες, ιδιαιτέρως αν περιέχουν πληροφορίες, και να έχουν μέγεθος 1200×800.
  • Η εμφάνιση βιβλιογραφικών αναφορών θα γίνεται με αναφορά στο όνομα των συγγραφέων και το έτος έκδοσης. Π.χ. (Φλογαΐτη, 2005).
  • Βιβλιογραφία ξενόγλωσση και ελληνόγλωσση (χωριστά) στο τέλος της εργασίας. Παρατίθενται πρώτα η ελληνόγλωσση βιβλιογραφία και ακολουθεί η ξενόγλωσση βιβλιογραφία.
  • Δικτυογραφία: Στο κείμενο μπορούν να συμπεριληφθούν  σύνδεσμοι (lihks) για τους ιστότοπους που αναφέρονται καθώς και σύνδεσμοι για βίντεο που έχετε δημιουργήσει εσείς και έχετε αναρτήσει σε ένα φορέα παροχής βίντεο (πχ youtube). Καλό θα ήταν να ελεγχθούν τα links πριν την αποστολή του κειμένου για την ανταπόκρισή τους και να αποφευχθούν διαδικτυακοί σύνδεσμοι (links)  μεγάλου μήκους.
  • Το πλήρες κείμενο καλό θα ήταν να μην ξεπερνάει τις 3.500 λέξεις
  • Γραμματοσειρά Times New Roman. Μέγεθος γραμματοσειράς για τον τίτλο 14pt και για το κείμενο 12pt.
  • Στοίχιση πλήρης
  • Διάστιχο: 1,5
  • Υποσημειώσεις: στο τέλος του κειμένου
  • Καλό θα ήταν να αποφευχθεί η υπογράμμιση φράσεων ή μαθηματικών συμβόλων. Η έμφαση σε κάποια σημεία καλό θα ήταν να δοθεί με χρησιμοποίηση  italics.