Σφάλμα
  • JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 664

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ"

Σπουδή στον Παλαμά με όρους Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία.

Με καθολική συμμετοχή και εξαιρετικό ενδιαφέρον ολοκληρώθηκαν οι εργασίες των δύο επιμορφωτικών προγραμμάτων που υλοποίησε το ΚΠΕ Μεσολογγίου στις 17 και 18 Φεβρουαρίου 2016 στο Μεσολόγγι, στις αίθουσες του Τρικούπειου Πολιτιστικού Κέντρου, με τίτλο «Ο δρόμος για την αειφορία περνάει από τις αξίες».

Τις εργασίες παρακολούθησαν εξήντα εκπαιδευτικοί Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Αιτ/νίας που είχαν εκδηλώσει με αίτησή τους επιθυμία να συμμετέχουν. Οι εκπαιδευτικοί ανακάλυψαν τον «Περιβαλλοντικό Παλαμά» καθώς επεξεργάστηκαν ποιήματά του σύμφωνα με τους όρους και τις αρχές της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Οι στόχοι των δύο σεμιναρίων επιτεύχθηκαν στο ακέραιο καθώς αφενός αναδείχθηκε πώς η πολιτισμική κληρονομιά μπορεί να αποτελέσει προστιθέμενη αξία για το σύγχρονο σχολείο και αφετέρου πώς η Περιβαλλοντική Εκπαίδευση μπορεί να αναδείξει, να διατηρήσει και να αξιοποιήσει την πολιτισμική κληρονομιά, εισάγοντας στο εκπαιδευτικό της περιεχόμενο διδακτικά αντικείμενα σχετικά με αυτή.

Τα προγράμματα αξιολογήθηκαν από τους συμμετέχοντες άκρως ενδιαφέροντα και στοχευμένα τόσο στη θεωρητική τους προσέγγιση όσο και στις βιωματικές δραστηριότητες, με άριστη οργάνωση και εξαιρετικό κλίμα επικοινωνίας σε όλα τα επίπεδα. Οι «συναντήσεις» όπως χαρακτηριστικά σημειώθηκε ήταν σημαντικές, ο χρόνος τους δημιουργικός, με αφύπνιση σε όλη τους τη διάρκεια και με εξαιρετικές ιδέες μετάδοσης αξιών προς τους μαθητές σε σχέση με την καλλιέργεια περιβαλλοντικής συνείδησης. Εννοήθηκε επαρκώς η άμεση σύνδεση των αξιών με τα περιβαλλοντικά ζητήματα, καθώς και ο ρυθμιστικός ρόλος της έννοιας της αειφορίας στη διαχείριση της σύγχρονης περιβαλλοντικής κρίσης.

Πολύ σημαντική επίσης κρίθηκε από τους εκπαιδευτικούς η βιβλιογραφία καθώς και το εκπαιδευτικό και εργαστηριακό υλικό που δόθηκε σε όλους τους συμμετέχοντες, ενώ επισημάνθηκε ιδιαιτέρως ότι τα εργαστήρια υποστήριξαν με άριστο τρόπο τους εκπαιδευτικούς που συμμετέχουν στη διοργάνωση του ΚΠΕ Μεσολογγίου «Ακούσαμε της γης το μέγα καρδιοχτύπι».