Σφάλμα
  • JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 664

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ: ΠΑΡΑΔΟΣΗ-ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΩΝ ΕΚΔΟΣΕΩΝ ΤΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΚΩΣΤΗ ΠΑΛΑΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΠΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Μεσολογγίου, έχοντας θέσει στο επίκεντρο των επιδιώξεών του την ανάδειξη, διατήρηση και αξιοποίηση της πολιτισμικής κληρονομιάς που τόσο ισχυρή χαράχτηκε στην Ιερή Πόλη του Μεσολογγίου, έχοντας αναπτύξει για το σκοπό αυτό ένα ευρύ πλέγμα συνεργασιών, επιχειρεί να φέρει το Μεσολογγίτη ποιητή Κωστή Παλαμά στη σχολική τάξη μέσα από μία πολύμηνη διοργάνωση-διαδρομή που ξεκίνησε στις 15 Δεκεμβρίου με τίτλο: "Ακούσαμε της γης το μέγα καρδιοχτύπι".

Απώτερος σκοπός της διοργάνωσης είναι η ανάδειξη της ιδιαίτερης πολιτισμικής κληρονομιάς που συγκροτεί η πνευματική παραγωγή του Μεσολογγίτη ποιητή, καθώς και η σύνδεση εκπαιδευτικών και μαθητών με το έργο του μέσω της αξιοποίησής του στο πλαίσιο της διαθεματικότητας του νέου σχολείου και της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, που εκτός των άλλων επιδιώκει το άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία και την ενίσχυση του εκπαιδευτικού της περιεχομένου με στοιχεία που αναδεικνύουν τις ιδιαιτερότητες του τοπικού περιβάλλοντος και των ιδιαίτερων κοινωνικών και πολιτισμικών του χαρακτηριστικών.

Στο πλαίσιο αυτής της διοργάνωσης το ΚΠΕ Μεσολογγίου συνεργάζεται στενά με το Ίδρυμα Κωστή Παλαμά, το οποίο στηρίζοντας την προσπάθειά του, διέθεσε στο Κέντρο τις εκδόσεις του Ιδρύματος ώστε να τις διανείμει δωρεάν για επιστημονική χρήση στα σχολεία της Εκπαιδευτικής Περιφέρειας του Δήμου Ι.Π. Μεσολογγίου που συμμετέχουν στη διοργάνωση.

Είχαμε τη χαρά να δεχτούμε την Τετάρτη, Πέμπτη και Παρασκευή 29 Ιανουαρίου 2016 στο Κέντρο τους διευθυντές και αντιπροσωπίες εκπαιδευτικών από είκοσι εννιά σχολεία της Εκπαιδευτικής Περιφέρειας του Δήμου Ι.Π. Μεσολογγίου προκειμένου να παραλάβουν τις επιστημονικές εκδόσεις του Ιδρύματος και να τις προωθήσουν στις σχολικές τους βιβλιοθήκες για περαιτέρω αξιοποίηση. Είχαμε τη χαρά να συνομιλήσουμε μαζί τους και να ανταλλάξουμε απόψεις για τη διοργάνωση, αλλά και να βιώσουμε το Κέντρο ως χώρο ανταλλαγής και ζύμωσης ιδεών και προτάσεων που μπορούν να προωθήσουν κοινούς εκπαιδευτικούς στόχους αλλά και μια παραγόμενη πολιτιστική αξία.

Η προσφορά δεκαεννιά πολύ σημαντικών εκδόσεων του Ιδρύματος σε καθένα από τα σχολεία που συμμετέχουν στη διοργάνωση "Ακούσαμε της γης το μέγα καρδιοχτύπι", ως αποτέλεσμα της συνεργασίας του ΚΠΕ Μεσολογγίου με το Ίδρυμα Κωστή Παλαμά, θεωρούμε ότι συμβάλλει καθοριστικά και αποτελεί βασικό εργαλείο στην επίτευξη της προσπάθειας που επιχειρούμε: μέσω της διδακτικής πράξης, η πολιτισμική κληρονομιά που συγκροτεί η πνευματική παραγωγή του Μεσολογγίτη ποιητή να έρθει σε πρώτο επίπεδο στη σχολική τάξη, αλλά και να αναδειχτούν τα μεγάλα ιδανικά και οι αξίες που τον ενέπνευσαν τον ποιητή και αποτέλεσαν έναυσμα διαρκούς αναζήτησης και αξιοποίησης στο έργο του, ενώ παράλληλα προσδιόρισαν και νοηματοδότησαν τον νεοελληνικό πολιτισμό ως φυσική συνέχεια του αρχαίου ελληνικού πνεύματος. Επιδίωξή μας οι μαθητές να μυηθούν στη διαδικασία διερεύνησης και ανάλυσης αξιών, ενώ μέσω της οικείωσης με τις αξίες του παλαμικού έργου και της σύγχρονης θεώρησής τους επιδιώκεται η πρόταξή τους ως αντίδοτο στην περιβαλλοντική κρίση που σήμερα βιώνουμε.