Σφάλμα
  • JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 664

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ: ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΚΠΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ ΣΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΑΕΙΦΟΡΙΑΣ

Το ΚΠΕ Μεσολογγίου συμμετείχε στο Φεστιβάλ Επιστήμης και Αειφορίας που διοργάνωσε το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων την Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2015 στα Ιωάννινα στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+, «Στρατηγικές Συμπράξεις», Environmental Portfolio for Quality in University Education.

Το Φεστιβάλ, που ήταν ανοιχτό στην τοπική κοινωνία, παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί και φοιτητές από το Πανεπιστήμιο του Ελσίνκι (Φινλανδία), Πανεπιστήμιο της Νάπολης (Ιταλία), Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο (Ελλάδα), το Ινστιτούτο BEST (Αυστρία) και το Ινστιτούτο PiM (Μάλτα). Τις δράσεις του Φεστιβάλ συντόνισε η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Κατερίνα Πλακίτση, και η ερευνητική ομάδα @fise group που αναπτύσσει ένα Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα Σπουδών επιπέδου Master’s.

Το Φεστιβάλ είχε ως στόχο να προβάλλει τις δράσεις και δραστηριότητες που υλοποιούνται στη χώρα μας προς την κατεύθυνση ανάπτυξης ενός περιβαλλοντικού ιδεώδους αλλά και εκπαιδευτικών πρακτικών που στοχεύουν στη διαμόρφωση επιστημονικά και περιβαλλοντικά εγγράμματων πολιτών με γνώσεις, αξίες και θετικές στάσεις για το Περιβάλλον.

To ΚΠΕ Μεσολογγίου συμμετείχε στο Φεστιβάλ Επιστήμης και Αειφορίας καθώς υλοποιεί εκπαιδευτικά προγράμματα για το Νηπιαγωγείο και την Πρωτοσχολική Αγωγή, τα οποία και παρουσίασε με poster, αφίσες και εκπαιδευτικό και ενημερωτικό υλικό. Επίσης, συμμετείχε στη δράση με ένα εργαστήρι δημιουργικής έκφρασης για μαθητές, φοιτητές και εκπαιδευτικούς.

Η διοργάνωση κρίθηκε από όλους πολύ επιτυχημένη. Στην υλοποίηση των δράσεων συνέβαλαν ο Δήμος Ιωαννιτών-Πνευματικό Κέντρο, η Περιφερειακή Δ/νση Εκπαίδευσης, ΚΠΕ της χώρας, Φορείς διαχείρισης βιοτόπων, Φορείς Πρόληψης και Φροντίδας, Μουσεία, χορωδίες, οι Physics Partizani, οι ερασιτέχνες αστρονόμοι, το ΔΗΠΕΘΕ, σχολικές μονάδες και πολύς κόσμος.