Σφάλμα
  • JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 664

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ

Το ΚΠΕ Μεσολογγίου-Θέρμου στα πλαίσια προγραμματισμού των δράσεών του για το σχολικό έτος 2014-2015 υλοποίησε πρόγραμμα ενημέρωσης-ευαισθητοποίησης για τα περιβαλλοντικά ζητήματα που πλήττουν τις σύγχρονες κοινωνίες.

Το πρόγραμμα παρακολούθησαν περιβαλλοντικές ομάδες με τους συντονιστές εκπαιδευτικούς της Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Αιτ/νίας και περιέλαβε προβολές ταινιών και ντοκιμαντέρ περιβαλλοντικού περιεχομένου καθώς και διαλογική συζήτηση γύρω από τα περιβαλλοντικά ζητήματα που αναδείχθηκαν μέσα από τις ταινίες. Τη συζήτηση συντόνισαν η Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ Μεσολογγίου-Θέρμου και οι Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτ/νίας.

Πραγματοποιήθηκαν τρεις προβολές για περιβαλλοντικές ομάδες της Π/θμιας Εκπ/σης στις 17 και 19 Φλεβάρη 2015 που παρακολούθησαν 639 μαθητές του 2ου Δ/Σ Μεσολογγίου, του 6ου Δ/Σ Μεσολογγίου, του 2ου Δ/Σ Κατοχής, του 1ου Δ/Σ Νεοχωρίου, του Δ/Σ Μάστρου, του 5ου Δ/Σ Μεσολογγίου, του Δ/Σ Παλαίρου, του Δ/Σ Πεντάλοφου, του 2ου Ναυπάκτου και του Δ/Σ Σταμνάς. Για τη Δ/θμια έγιναν δυο προβολές την Παρασκευή 20 Φλεβάρη 2015 για 252 μαθητές του Γυμνασίου Λεπενούς, του 2ου Γυμνασίου Μεσολογγίου και του 1ου Γυμνασίου Μεσολογγίου.