Σφάλμα
  • JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 664

ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ

μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο – Ε.Κ.Τ.) και από εθνικούς πόρους, διοργανώνει σε συνεργασία με τη Δ/νση Π/θμιας Εκπ/σης και τη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτ/νίας πρόγραμμα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης μαθητών για τα περιβαλλοντικά ζητήματα που πλήττουν τις σύγχρονες κοινωνίες.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε περιβαλλοντικές ομάδες της Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Αιτ/νίας και περιλαμβάνει προβολές ταινιών και ντοκιμαντέρ περιβαλλοντικού περιεχομένου καθώς και διαλογική συζήτηση γύρω από τα περιβαλλοντικά ζητήματα που αναδεικνύονται μέσα από τις ταινίες. Τη συζήτηση θα συντονίσουν η Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ Μεσολογγίου-Θέρμου και οι Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτ/νίας. Θα πραγματοποιηθούν δυο προβολές, μια για την Π/θμια και μια για τη Δ/θμια, την Πέμπτη 19 Φεβρουαρίου 2015 στο Τρικούπειο Πολιτιστικό Κέντρο Μεσολογγίου.

Στόχοι του προγράμματος είναι:

α) Η ευαισθητοποίηση μαθητών και εκπαιδευτικών γύρω από περιβαλλοντικά ζητήματα των σύγχρονων κοινωνιών (π.χ. περιβαλλοντική υποβάθμιση, εξάντληση φυσικών πόρων, διαχείριση ηλεκτρονικών αποβλήτων, βιοποικιλότητα, διατροφή/υγεία κλπ.)

β) Η διαμόρφωση στάσεων απέναντι στα σύγχρονα περιβαλλοντικά ζητήματα και η δημιουργία κώδικα επιλογών/συμπεριφορών που παραπέμπουν στο πρότυπο του «ενεργού πολίτη» που είναι το ζητούμενο στη διαχείριση των περιβαλλοντικών ζητημάτων και τη διαχείριση της περιβαλλοντικής κρίσης.

γ) Η ενεργοποίηση μαθητών ώστε σε καθημερινή βάση και σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο να ενεργούν μέσα από επιλογές που θα ωφελούν το περιβάλλον.

Δηλώσεις συμμετοχής θα γίνονται δεκτές μέχρι την Παρασκευή 06 Φεβρουαρίου 2015 και μπορούν να αποστέλλονται ηλεκτρονικά στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ή στο fax 26310 23048.