Σφάλμα
  • JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 664

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ

που υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο – Ε.Κ.Τ.) και από εθνικούς πόρους, σχεδιάζει την υλοποίηση Εισαγωγικού Επιμορφωτικού Σεμιναρίου για Εκπαιδευτικούς Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας με θέμα:

" Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης: Σχεδιάζω, υλοποιώ "

Το επιμορφωτικό πρόγραμμα θα υλοποιηθεί στο Μεσολόγγι, στις αίθουσες του Τρικούπειου Πολιτιστικού Κέντρου, την Παρασκευή 5 και το Σάββατο 6 Δεκεμβρίου 2014 και περιλαμβάνει θεωρητικές προσεγγίσεις, μελέτη πεδίου και βιωματικά εργαστήρια.Στόχος του Σεμιναρίου είναι οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί να καταρτιστούν γύρω από βασικές εννοιολογικές και μεθοδολογικές προσεγγίσεις της Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία, ώστε να υποστηρίξουν το σχεδιασμό και την υλοποίηση ενός Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

Το Σεμινάριο απευθύνεται κατά προτεραιότητα σε εκπ/κούς που δεν έχουν εμπειρία στην Π.Ε. ή υλοποιούν φέτος για πρώτη φορά Πρόγραμμα Π.Ε. και εν συνεχεία σε εκπ/κούς που θέλουν να ενημερωθούν γύρω από τις δράσεις του ΚΠΕ. Μπορούν να συμμετάσχουν 40 Εκπ/κοί από την Π/θμια Εκπ/ση και 40 Εκπ/κοί από τη Δ/θμια Εκπ/ση, οι οποίοι και θα λάβουν βεβαιώσεις συμμετοχής. Σε περίπτωση μη συμπλήρωσης του προβλεπόμενου αριθμού συμμετεχόντων από τη μια βαθμίδα εκπαίδευσης, θα συμπληρώνεται ο αριθμός συμμετοχών από την άλλη βαθμίδα.

Οι Αιτήσεις Συμμετοχής για το Σεμινάριο θα πρέπει να κατατεθούν στους Υπευθύνους Σχολικών Δραστηριοτήτων της αντίστοιχης Δ/νσης μέχρι τη Δευτέρα 10 Νοεμβρίου 2014. Οι Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων παρακαλούνται να κοινοποιήσουν στις σχολικές μονάδες ευθύνης τους την παρούσα πρόσκληση ώστε να ενημερωθούν ενυπόγραφα όλοι οι Εκπαιδευτικοί, και στη συνέχεια να προωθήσουν τις Αιτήσεις Συμμετοχής των ενδιαφερομένων Εκπ/κών στο ΚΠΕ Μεσολογγίου-Θέρμου το αργότερο την Τρίτη 11 Νοεμβρίου 2014.

Το ΚΠΕ Μεσολογγίου-Θέρμου θα καλύψει από το Τεχνικό του Δελτίο α) τα έξοδα διατροφής όλων των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών (ένα γεύμα), β) τα έξοδα μετακίνησης, διατροφής και διαμονής των εισηγητών, γ) τα έξοδα μετακίνησης όλων των συμμετεχόντων από και προς το πεδίο εργασίας και δ) τα έξοδα δημοσιότητας και προβολής του σεμιναρίου.

Το αναλυτικό πρόγραμμα της δράσης καθώς και ο Πίνακας Συμμετεχόντων θα κοινοποιηθούν άμεσα στην ιστοσελίδα του ΚΠΕ καθώς και στις Σχολικές Μονάδες του νομού μέσω των οικείων Δ/νσεων Εκπ/σης.