Σφάλμα
  • JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 664

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΔΡΑΣΗ "ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΟΡΘΟΠΕΤΑΛΙΕΣ"

Το ΚΠΕ Μεσολογγίου-Θέρμου το Σάββατο 18 Οκτώβρη οργάνωσε ποδηλατική διαδρομή στη λιμνοθάλασσα της Κλείσοβας για μαθητές, εκπαιδευτικούς και συλλόγους γονέων των σχολικών μονάδων της περιοχής, θέλοντας να προβάλει την αξία του ποδηλάτου ως ένα φιλικό προς το περιβάλλον μέσο μεταφοράς, αλλά και τη σπουδαιότητα της φυσικής άσκησης στις καθημερινές δραστηριότητες των ανθρώπων. Μαθητές και εκπαιδευτικοί στο «σχολείο της φύσης» και μαζί γονείς γνωρίζοντας από κοντά

την εκπαίδευση των παιδιών τους μέσα από τις εκπαιδευτικές διαδικασίες της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, συμμετέχοντας και οι ίδιοι στις βιωματικές δράσεις. Ένα «Κοινωνικό Σχολείο» που συνένωσε εκπαίδευση-μαθητές-γονείς. Όλοι πήραν τα ποδήλατά τους και μέσα από την άσκηση τόνωσαν τη φυσική τους κατάσταση, μελετώντας το φυσικό περιβάλλον.

Πενήντα ποδηλάτες ξεκίνησαν από την περιμετρική οδό της Κλείσοβας και διένυσαν μία απόσταση τεσσεράμισι περίπου χιλιομέτρων στην καρδιά της λιμνοθάλασσας, ακολουθώντας το δρόμο που τέμνει την Κλείσοβα σε Ανατολική και Δυτική και οδηγεί στο νότιο μέτωπο της λιμνοθάλασσας. Σε επιλεγμένους σταθμούς η ομάδα είχε τη δυνατότητα να παρατηρήσει με τα τηλεσκόπια του Κέντρου την άγρια ορνιθοπανίδα που βρίσκει καταφύγιο στον υγρότοπο: αργυροπελεκάνους, κορμοράνους, φαλαρίδες και νανοβουτηχτάρια. Οι συμμετέχοντες ενημερώθηκαν για το φυσικό πλούτο της περιοχής και την τεράστια συμβολή του στη διατήρηση της παγκόσμιας βιοποικιλότητας, για την αξία του καλαμώνα που κυριαρχεί στη λιμνοθάλασσα της Κλείσοβας και για το μοναδικό φαινόμενο της μετανάστευσης των πουλιών που λαμβάνει χώρα αυτή τη χρονική περίοδο στην περιοχή, συνενώνοντας τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα και πολλές ηπείρους του Πλανήτη.