ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ

Τριήμερο Επιμορφωτικό Σεμινάριο στο πλαίσιο του Εθνικού Θεματικού Δικτύου "Αλυ<Οι>κολογία".

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μεσολογγίου-Θέρμου στο πλαίσιο προγραμματισμού των δράσεών του για το έτος 2013-2014 και της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ–ΔΡΑΣΕΙΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΗΛΙΚΕΣ» που υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο – Ε.Κ.Τ.) και από εθνικούς πόρους, διοργανώνει ως συντονιστικός φορέας του Εθνικού Θεματικού Δικτύου Π.Ε. «Αλυ <Οι> κολογία» στις 20, 21 και 22 Ιουνίου 2014 Τριήμερο Επιμορφωτικό Σεμινάριο με θέμα:

«Το αλάτι έμπαινε από παντού»
Το σεμινάριο απευθύνεται:
− Σε Εκπαιδευτικούς και Υπευθύνους Π.Ε. και Σχολικών Δραστηριοτήτων που συμμετέχουν ως μέλη ή αναπληρωματικά μέλη της Συντονιστικής Επιτροπής ή της Παιδαγωγικής Ομάδας του Δικτύου.
− Σε Υπευθύνους, Αναπληρωτές Υπευθύνους και Μέλη των Π.Ο. των ΚΠΕ που ανήκουν στα Συντονιστικά ή Συνεργαζόμενα ΚΠΕ του Δικτύου (δύο μέλη από κάθε ΚΠΕ).
− Σε Εκπαιδευτικούς που εκπονούν προγράμματα Π.Ε. σχετικά με το Εθνικό Θεματικό Δίκτυο «Αλυ<Οι>κολογία και οι σχολικές τους μονάδες συμμετέχουν στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο «Αλυ<Οι>κολογία».
− Σε Εκπαιδευτικούς της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας, οι οποίοι κατά το τρέχον σχολικό έτος 2013-2014 εκπόνησαν προγράμματα Π.Ε. σχετικά με τη θεματολογία του Δικτύου ή ενδιαφέρονται να εκπονήσουν την επόμενη σχολική χρονιά.
− Σε εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης της χώρας που ενδιαφέρονται να γνωρίσουν το Δίκτυο.
− Σε τοπικούς φορείς και γενικότερα στην τοπική κοινωνία.
Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στο Μεσολόγγι στις 20-21-22 Ιουνίου 2014, στους χώρους του Συνεδριακού Κέντρου της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας και θα περιλαμβάνει θεωρητικές εισηγήσεις και βιωματικά εργαστήρια.