ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ “Embrace diversity to live better together”

Το ΚΕΠΕΑ Μεσολογγίου σε συνεργασία με το Γυμνάσιο Νεάπολης

Αιτωλοακαρνανίας και στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ “Embrace diversity to live better together” - "Αγκαλιάστε τη Διαφορετικότητα για να ζήσουμε καλύτερα μαζί", Erasmus+ key action 2 - 2022-2-FR01-KA210- SCH-000091989 με συμμετέχουσες σχολικές μονάδες και εκπαιδευτικούς από την Γαλλία, την Πορτογαλία, την Τουρκία και την Ελλάδα, υλοποιεί το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου - Αλυκές Μεσολογγίου".

Σκοποί του προγράμματος είναι: α) Η ενίσχυση της διαπολιτισμικής επίγνωσης και της ανάδειξης των κοινών ευρωπαϊκών αξιών μεταξύ των μαθητών των συνεργαζόμενων σχολείων, μέσα από το πρίσμα της αποδοχής της διαφορετικότητας, για αρμονική συνύπαρξη των λαών εντός της Ευρώπης. Η γνωριμία με διαφορετικούς πολιτισμούς. β) Η κατανόηση και συνειδητοποίηση των κοινών περιβαλλοντικών προβλημάτων των ευρωπαϊκών χωρών και η αναζήτηση λύσεων και ανάδειξη καλών πρακτικών για την προστασία του περιβάλλοντος, τη δημιουργία πιο «πράσινων» σχολείων και πόλεων για βιώσιμη ανάπτυξη, καθώς και για την καταπολέμηση της κλιματικής αλλαγής.

Για την επίτευξη των πιο πάνω στόχων θα αξιοποιηθούν αποτελεσματικές βιωματικές εμπειρίες, συνεργατικές εκπαιδευτικές πρακτικές και εκπαιδευτικές επισκέψεις, οι οποίες παρακινούν τους μαθητές να συμμετέχουν ενεργά στη μαθησιακή διαδικασία. Στις εκπαιδευτικές δραστηριότητες θα εξασφαλιστεί η συμπερίληψη όλων των μαθητών, ανεξαρτήτως κοινωνικού – οικονομικού και πολιτισμικού υπόβαθρου, αλλά και η ενίσχυση των ψηφιακών, επικοινωνιακών και συνεργατικών δεξιοτήτων τους.