ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ "Power of digitalization in fighting against climate change"

To ΚΕΠΕΑ Μεσολογγίου σε συνεργασία με το 5o ΓΕΛ Αγρινίου

και στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ "Power of digitalization in fighting against climate change" υλοποιεί το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου-Αλυκές Μεσολογγίου".

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν σχολεία από έξι χώρες: Ιταλία, Γαλλία, Αυστρία, Πολωνία, Κροατία και Τουρκία, και το θέμα του προγράμματος είναι η χρήση των ψηφιακών τεχνολογιών (digitalization) στην αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής του πλανήτη. Οι μαθητές του 5ου ΓΕΛ Αγρινίου σε συνεργασία με το ΚΕΠΕΑ Μεσολογγίου ετοίμασαν για τη συμμετοχή τους στην κινητικότητα (επίσκεψη) στην πόλη Burdur της Τουρκίας τον Μάιο 2023 με αξιοποίηση της ψηφιακής εφαρμογής Canva  μια αφίσα: παρουσίασαν στους ξένους μαθητές και εκπαιδευτικούς τον βιότοπο της λιμνοθάλασσας του Μεσολογγίου, τον τρόπο που έχει πληγεί από την κλιματική αλλαγή και πρότειναν λύσεις για την αντιμετώπιση του προβλήματος. Ως εκπαιδευτική ομάδα Erasmus+ το 5ο ΓΕΛ Αγρινίου επισκέπτεται το ΚΕΠΕΑ Μεσολογγίου ώστε να δοθεί η δυνατότητα στα ξένα σχολεία να δουν από κοντά το βιότοπο της λιμνοθάλασσας Μεσολογγίου και τις αλυκές  μέσα  από το  πρόγραμμα του ΚΕΠΕΑ «Λιμνοθάλασσα-Αλυκές Μεσολογγίου». Στον προγραμματισμό της δράσης υλοποιείται επίσκεψη επίσης στο Μουσείο Ιστορίας και Τέχνης της Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου ώστε να γνωρίσουν οι ξένοι μαθητές το ιστορικό γεγονός της Εξόδου του Μεσολογγίου που συγκλόνισε την Ευρωπαϊκή και Παγκόσμια Ιστορία.