ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΠΟΥΛΙΙΩΝ 2022

Το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Ε.ΠΕ.Α.) Μεσολογγίου

στο πλαίσιο εορτασμού της Ευρωπαϊκής Γιορτής των Πουλιών 2022 συνδιοργανώνει με τον Οργανισμό Φυσικού Περιβάλλοντος και Κλιματικής Αλλαγής (Ο.ΦΥ.ΠΕ.Κ.Α.)-Μονάδα Διαχείρισης Εθνικού Πάρκου Μεσολογγίου και Προστατευόμενων Περιοχών Δυτικής Στερεάς Ελλάδας και την Ελληνική ΟΡΝΙΘΟΛΟΓΙΚΗ Εταιρεία εκπαιδευτική δράση στις 29 Σεπτέμβρη 2022 με τίτλο:

"Ευρωπαϊκή Γιορτή Πουλιών 2022 στη Λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου-Αιτωλικού"

Η Ευρωπαϊκή Γιορτή των Πουλιών είναι ένα ετήσιο γεγονός που λαμβάνει χώρα το πρώτο Σαββατοκύριακο του Οκτωβρίου σε περισσότερες από 100 χώρες και συντονίζεται από την παγκόσμια ομοσπονδία περιβαλλοντικών οργανώσεων για την προστασία των πουλιών BirdLife International. Στην Ελλάδα ο συντονισμός των εκδηλώσεων γίνεται από την Ελληνική ΟΡΝΙΘΟΛΟΓΙΚΗ Εταιρεία, εταίρο της BirdLife στην Ελλάδα. Kύριος στόχος της εκδήλωσης είναι η ενημέρωση-ευαισθητοποίηση του κοινού για την ανάγκη προστασίας των μεταναστευτικών πουλιών, καθώς και των περιοχών αναπαραγωγής τους, των ενδιάμεσων σταθμών στις μεταναστευτικές τους διαδρομές και των τόπων διαχείμασής τους. Η δράση απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και μαθητές Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (ΣΤ΄ τάξη) των Δημοτικών Σχολείων Αιτωλικού του Δήμου Ι.Π. Μεσολογγίου. Θα υλοποιηθεί στον υγρότοπο της Λιμνοθάλασσας Αιτωλικού, στη θέση Ντολμάς08:30-10:30 πμ, και περιλαμβάνει παρατήρηση πουλιών και δραστηριότητες πεδίου. Μια και η Λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου-Αιτωλικού αποτελεί κομβικό σημείο διέλευσης για τεράστιους πληθυσμούς μεταναστευτικών πουλιών, η Ευρωπαϊκή Γιορτή Πουλιών αποτελεί μια εξαιρετική ευκαιρία να ευαισθητοποιήσουμε περιβαλλοντικά τους μαθητές, ξεκινώντας από την αγάπη για τα πουλιά, ώστε να αναδείξουμε την αξία των τοπικών βιοτόπων που έχουν τόσο ανάγκη για την επιβίωσή τους.

Οι δράσεις πεδίου εστιάζουν:

• στην ανάδειξη της αξίας των οικοσυστημάτων για την επιβίωση των πουλιών
  • στην ανάδειξη της αξίας της βιοποικιλότητας
  • στους κύριους κινδύνους που αντιμετωπίζουν τα πουλιά, μεταναστευτικά και μη, καθώς σε ετήσια βάση μόνο στις χώρες της Μεσογείου  πάνω από 25 εκατομμύρια πουλιά θανατώνονται παράνομα. Η Ελλάδα καταλαμβάνει την 6η θέση στη δεκάδα των χωρών με τα υψηλότερα ποσοστά παράνομης θανάτωσης πουλιών, εκτιμώντας ότι θανατώνονται ή παγιδεύονται παράνομα στη χώρα μας κατά μέσο όρο 700.000 πουλιά κάθε χρόνο.