ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ "ΤΑΠΕΡΙΣΤΑΣ"

Το Κ.Ε.ΠΕ.Α. (ΚΠΕ) Μεσολογγίου, ως συνεργαζόμενος φορέας στο Εθνικό Σχολικό Δίκτυο Δράσης με τίτλο "Ταπερίστας"

που συντονίζει το ΚΠΕ Αρναίας, συνδιοργανώνει διαδικτυακό σεμινάριο στις 14 Μαρτίου 2022 με τα ΚΠΕ Αρναίας, Άμφισσας, Αν. Ολύμπου, Βελβεντού-Σιάτιστας, Ελ. Κορδελιού, Καλαμάτας, Καρπενησίου, Κέρκυρας, Μακρινίτσας, Μολάων, Νάουσας, Περτουλίου Τρικκαίων, Ποροΐων, Σικυωνίων και Ιεράπετρας Νεάπολης, καθώς και τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας, Αργολίδας, Αχαΐας, Γρεβενών, Δράμας, Κυκλάδων, Ρεθύμνου, Χαλκιδικής και τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας, Αχαΐας, Δυτ. Θεσσαλονίκης, Ηλείας, Κορινθίας, Λακωνίας, Λάρισας και Σερρών, δια των Υπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ή Σχολικών Δραστηριοτήτων.

Το σεμινάριο περιλαμβάνει την επιμόρφωση σε ψηφιακά εργαλεία τα οποία θα χρησιμοποιηθούν στην υλοποίηση του δικτύου «Ταπερίστας».

Το σεμινάριο “Ταπερίστας” απευθύνεται στους εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που έχουν δηλώσει συμμετοχή στο Σ.Δ.Δ., στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς των συνεργαζόμενων Κ.Π.Ε./Κ.Ε.ΠΕ.Α. και τους Υπεύθυνους Σ.Δ. ή Π.Ε. των συνεργαζόμενων Δ/νσεων Εκπ/σης.

14 ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

17.15-17.30

Οδηγίες – Συντονισμός
Μπίνιου Ευαγγελία,  Αν. Υπεύθυνη
Λάμπρος Ιωάννης, Υπεύθυνος

Ολομέλεια

17.30-19.00

Παράλληλα εργαστήρια

Genial.ly

Παπαϊωάννου Ιωάννα, Υπεύθυνη Π.Ε., Δ.Δ.Ε.

ΑχαΐαςΡαβάνη Ιωάννα, Αν. Υπεύθυνη
ΚΠΕ Καλαμάτας

Ομάδα G

ToonyTool

Μυλωνά Μαρία, Αν. Υπεύθυνη ΚΠΕ Μολάων

Πούλου Φωτεινή, Μέλος Π.Ο.

Ομάδα T1

19.00-19.15

Διάλειμμα

19.15-20.45

Παράλληλα εργαστήρια

MovieMaker

Γιατράκος Ιωάννης, Υπεύθυνος  Σ.Δ., Δ.Δ.Ε. Αργολίδας

Γιαννακογεώργου Όλγα, Υπεύθυνη
ΚΠΕ Μεσολογγίου

Ομάδα M

ToonyTool

Ραβάνη Ιωάννα, Αν. Υπεύθυνη
 ΚΠΕ Καλαμάτας

Μυλωνά Μαρία,  Αν. Υπεύθυνη
ΚΠΕ Μολάων

Πούλου Φωτεινή,  Μέλος Π.Ο.

Ομάδα Τ2

20.45-21.00

Παρουσιολόγιο-Αξιολόγηση- Συζήτηση

Μπίνιου Ευαγγελία,  Αν. Υπεύθυνη
ΚΠΕ Αρναίας

Πυριόχου Αικατερίνη, Μέλος Π.Ο.
ΚΠΕ Αρναίας

Αραμπατζής Δημήτριος, Μέλος Π.Ο.

Ολομέλεια