ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΕ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ

Το ΚΠΕ Μεσολογγίου και το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας,

σε συνεργασία με τα ΠΕΚΕΣ 1ο Αττικής, 6ο Αττικής, 2ο Βορείου Αιγαίου, Θεσσαλίας, 3ο Κεντρικής Μακεδονίας, Κρήτης, Πελοποννήσου, Στερεάς Ελλάδας τα ΚΠΕ Δραπετσώνας, Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίσκου, Ιεράπετρας-Νεάπολης, Καλαμάτας, Κέρκυρας, Πραμάντων, Σικυωνίων και Φιλίππων, καθώς και τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας, Αιτωλοακαρνανίας, Ανατολικής Θεσσαλονίκης, Αργολίδας, Αχαΐας, Δράμας, Δωδεκανήσου, Ευβοίας, Ημαθίας, Ηρακλείου, Ιωαννίνων, Κεφαλληνίας, Μαγνησίας, Πιερίας και Ρεθύμνου, συνδιοργανώνουν σύγχρονα από απόσταση, λόγω της πανδημίας COVID-19, επιμορφωτικό σεμινάριο (webinar) για τους εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας την Τετάρτη 07/04/2021 με θέμα «Πανδημία: να το δούμε ως ευκαιρία».

Η διοργάνωση έχει σαν στόχο αφενός την παρουσίαση ενός συνόλου εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων (διδακτικού σεναρίου - προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης - Αγωγής Υγείας) με θέμα την πανδημία, χρήσιμου στην παρούσα φάση που διανύουμε, αφετέρου την ανάδειξη της αξίας της συνεργατικής μάθησης και της παιδαγωγικής αξιοποίησης των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική πράξη.

Το πρόγραμμα εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων που θα παρουσιαστεί με τίτλο «Πανδημία: να το δούμε ως ευκαιρία» αξιοποιεί σύγχρονα περιβάλλοντα μάθησης που προωθούν τη συνεργατική και διερευνητική μάθηση καθώς και εκπαιδευτικά εργαλεία (λογισμικά και πλατφόρμες εκπαίδευσης από απόσταση) που αξιοποιούν τις ΤΠΕ. Σχεδιάστηκε από το ΚΠΕ Μεσολογγίου, έχει εγκριθεί από το ΥΠΑΙΘ και το ΙΕΠ, και μπορεί να υλοποιηθεί, πέρα από τη σχολική τάξη, και με τη μέθοδο της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης (σύγχρονης ή ασύγχρονης) σε περιόδους αδυναμίας δια ζώσης διδασκαλίας.

Στους στόχους της διοργάνωσης περιλαμβάνεται επίσης η ανάδειξη του ζητήματος των αναδυόμενων ασθενειών, η παρουσίαση χρήσιμων ψηφιακών εργαλείων στη διδακτική πράξη καθώς και η δημιουργία και παρουσίαση ενός συνεργατικού ψηφιακού αποθετηρίου – ψηφιακού τόπου με θέμα την πανδημία και την εκπαίδευση γύρω από αυτό το ζήτημα, που θα μπορούσε να αποτελέσει ένα χρήσιμο εργαλείο για την εκπαιδευτική κοινότητα, περιλαμβάνοντας γνωστικό υλικό, διδακτικές προτάσεις, παραγόμενο υλικό από την εφαρμογή εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων στα σχολεία (όπως βίντεο, κόμικς, χρονογραμμές κ.ά.), ενώ θα μπορούσε επίσης στην εξέλιξή του να αποτελέσει τη βάση για τη δημιουργία ενός ομοθεματικού Εθνικού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης/Εκπαίδευσης για την Αειφορία.

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί μέσω της πλατφόρμας Webex τις ώρες 18.30 - 21.00  και το πρόγραμμα διαρθρώνεται ως εξής:

•  «ΤΠΕ και Συνεργατική Δημιουργικότητα: Από τη Θεωρία στην Πράξη», Αναστασιάδης Παναγιώτης, καθηγητής Δια Βίου και Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης με τη χρήση των ΤΠΕ, διευθυντής «Εργαστηρίου Προηγμένων Μαθησιακών Τεχνολογιών στη Δια Βίου και Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση (Ε.ΔΙ.Β.Ε.Α.)» στο   Παιδαγωγικό Τμήμα Δ.Ε. – Πανεπιστήμιο Κρήτης
  • «Πανδημία: να το δούμε ως ευκαιρία», Γιαννακογεώργου Όλγα, Υπεύθυνη ΚΠΕ Μεσολογγίου
  • 10 λεπτά διάλειμμα
  • «Από τις αναδυόμενες ασθένειες στην COVID-19», Γαριού Αγγελική, Βιολόγος, ΣΕΕ Φυσικών Επιστημών, ΠΕΚΕΣ ΔΕ
  • «Ψηφιακά εργαλεία στην υπηρεσία των εκπαιδευτικών στόχων», Ραβάνη Ιωάννα, Αναπληρώτρια Υπεύθυνη ΚΠΕ Καλαμάτας, Γιαννακογεώργου Όλγα, Υπεύθυνη ΚΠΕ Μεσολογγίου
  • «Πανδημία και αειφορία», Σεμιτέκος Δημήτριος, ΣΕΕ Εκπαίδευσης για την Αειφορία, ΠΕΚΕΣ ΔΕ
  • Ερωτήσεις συμμετεχόντων – αξιολόγηση

Αίτηση για συμμετοχή στο επιμορφωτικό πρόγραμμα μπορείτε να κάνετε μέχρι την Κυριακή 14/3/2021 στο σύνδεσμο: https://forms.gle/NxrDAKyqur7xzB1T6. Ο σύνδεσμος για τη συμμετοχή σας στην εκδήλωση θα σας σταλεί στην ηλεκτρονική διεύθυνση που θα δηλώσετε.

Το επιμορφωτικό πρόγραμμα μπορούν να παρακολουθήσουν, εκτός από τους εκπαιδευτικούς Δ/θμιας Εκπ/σης της χώρας, τα μέλη των Π.Ο. των ΚΠΕ, οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου των ΠΕΚΕΣ και οι Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων, Π.Ε. και Α/Υ της χώρας. Από την υλοποίηση του επιμορφωτικού προγράμματος δεν προκύπτει δαπάνη για το Δημόσιο.

Το πρόγραμμα υλοποιείται στο πλαίσιο της Πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) - Περιβαλλοντική Εκπαίδευση - B' Κύκλος»,  το οποίο υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.