ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ ΜΕ ΘΕΜΑ "ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ"

Το ΚΠΕ Μεσολογγίου στο πλαίσιο προγραμματισμού των δράσεών του για το σχολικό έτος 2017-2018

σχεδίασε και θα υλοποιήσει στο Γυμνάσιο Ευηνοχωρίου του Δήμου της Ι.Π. Μεσολογγίου επιμορφωτικό πρόγραμμα με θέμα "Οικονομική κρίση και διατροφή" στο πλαίσιο της Θεματικής Εβδομάδας, κατόπιν αιτήματος της σχολικής μονάδας.

Το Πρόγραμμα θα υλοποιηθεί στο πλαίσιο της Πράξης  «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ)-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» που υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας  και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Σκοπός της δράσης είναι η υλοποίηση βιωματικών δραστηριοτήτων, η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών του σχολείου στο πλαίσιο υλοποίησης της θεματικής εβδομάδας, για ζητήματα που αφορούν στην οικονομική κρίση και τη διατροφή, τις τοπικές κοινωνίες, την αυτονομία, την αυτοδιαχείριση, την αυτάρκεια και τη διατροφική επάρκεια.

Η δράση θα υλοποιηθεί στις 14 Μαΐου 2018, τις ώρες 11:00-13:15 στο Γυμνάσιο Ευηνοχωρίου του Δήμου της Ι.Π. Μεσολογγίου.