ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΒΙΟΠΟΙΚΙΛΟΤΗΤΑΣ

Το ΚΠΕ Μεσολογγίου στο πλαίσιο προγραμματισμού των δράσεών του για το έτος 2016-2017

και της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ)-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος  «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ», με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, θα υλοποιήσει πρόγραμμα επιμορφωτικών δράσεων-δράσεων ευαισθητοποίησης στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Αμφιλοχίας της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας στις 22 Μαΐου 2017 - Παγκόσμια Ημέρα Βιοποικιλότητας με θέμα: "Το πέταγμα των φτερών μιας πεταλούδας στην Ασία μπορεί να δημιουργήσει τυφώνα στη Β. Αμερική".

Σκοπός του προγράμματος είναι η εννόηση πως κάθε ανθρώπινη δραστηριότητα, ακόμα και η πιο "ανώδυνη" όπως η χρησιμοποίηση ενός φύλλου χαρτιού έχει επιπτώσεις στο φυσικό περιβάλλον και την οικολογική ισορροπία. Ιδιαίτερη έμφαση θα δοθεί στην εξαιρετικά μεγάλη μείωση της βιοποικιλότητας που συνεπάγονται οι αποψιλώσεις δασικών εκτάσεων και η αντικατάστασή τους από τεχνητά δάση "χαρτόδεντρων" - με όσα αυτό συνεπάγεται - συμμετέχοντας στον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Βιοποικιλότητας.

Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί στους μαθητές των τάξεων Γ', Δ', Ε' και ΣΤ' και σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς: Λάμπρου Δανάη-Ισιδώρα,  Καλογερά Βασίλειο, Σταυροπούλου Ηλιάνα, Τσόγκα Μαρία, Λιάτσου Αγλαΐα, Ευαγγέλου Γεώργιο και Σκούρα Σπυριδούλα.