ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΤΟ 1ο ΔΗΜ. ΣΧ. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ

Το ΚΠΕ Μεσολογγίου στο πλαίσιο προγραμματισμού των δράσεών του για το έτος 2016-2017 και της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ)-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος  «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ», με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, σχεδίασε και θα υλοποιήσει στo 1o Δημοτικό Σχολείο Μεσολογγίου επιμορφωτικό πρόγραμμα για την Ανακύκλωση με θέμα "Το πέταγμα των φτερών μιας πεταλούδας στην Ασία μπορεί να δημιουργήσει τυφώνα στη Β. Αμερική".

Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί σε τρία διαδοχικά δίωρα στους μαθητές των Δ', Ε' και ΣΤ' τάξεων και σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς: Αντζουλάτο  Άγγελο,  Βασίλο Ηλία, Μπαλαρή Παρθένα, Σαββίδου Δέσποινα, Κουτάνη Ευαγγελία,  Σαλμά Αικατερίνη, Λαδικού Βασιλική, Βαζούρα Γεωργία, Λεβέντη Ελένη, Ευθυμίου Δημήτριο, Μαστρογιάννη Ανδρομάχη και Λώλο  Βασίλειο.