Σφάλμα
  • JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 664

Ευρωπαϊκή Γιορτή Πουλιών 2016

Το ΚΠΕ Μεσολογγίου συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Γιορτή Πουλιών 2016, τη μεγαλύτερη εκδήλωση στην Ευρώπη του BirdLifeInternational, που υλοποιείται εδώ και 22 χρόνια με τη συμμετοχή περιβαλλοντικών οργανώσεων από 40 περίπου χώρες.

Το γενικό θέμα της διοργάνωσης είναι και φέτος η προστασία των μεταναστευτικών πουλιών και των βιοτόπων τους. Σκοπός είναι να δοθεί το μήνυμα πόσο σημαντικό είναι να προστατευτούν οι περιοχές όπου φωλιάζουν και αναπαράγονται τα μεταναστευτικά πουλιά, οι χώροι όπου σταματούν για τροφή και ξεκούραση και οι μεταναστευτικές τους διαδρομές.

Η χώρα μας είναι σταυροδρόμι της μετανάστευσης και σημείο διέλευσης εκατομμυρίων πουλιών, που ήδη αρχίζουν το ταξίδι προς νότο σε αναζήτηση κατάλληλων περιοχών για να περάσουν το χειμώνα. Επομένως η Ευρωπαϊκή Γιορτή Πουλιών αποτελεί μια ευκαιρία να ευαισθητοποιήσουμε  το ευρύτερο κοινό, μαθητές και εκπαιδευτικούς, ξεκινώντας από την προστασία των πουλιών ως ένα βήμα ώστε να ενθαρρύνουμε την ενεργό συμμετοχή σε ευρύτερα περιβαλλοντικά θέματα. Για το σκοπό αυτό το ΚΠΕ Μεσολογγίου καλεί τις σχολικές μονάδες να συμμετέχουν στις παρακάτω δράσεις που διοργανώνει σε συνεργασία με το Φορέα Διαχείρισης Λιμνοθάλασσας Μεσολογγίου-Αιτωλικού, την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΡΝΙΘΟΛΟΓΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ και την εθελοντική ομάδα Ορνιθοπαρατηρητές Μεσολογγίου:

• Παρατήρηση πουλιών, περιβαλλοντικά εργαστήρια και υπαίθρια περιβαλλοντικά παιχνίδια τη Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2016, στη λιμνοθάλασσα της Ανατολικής Κλείσοβας (θέση νέου παρατηρητηρίου). Οι δράσεις θα έχουν χρονική διάρκεια από τις 09:30 έως τις 12:30 και σε περίπτωση κακοκαιρίας ή μεγάλου αριθμού αιτήσεων θα επαναληφθούν την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2016.

Παράλληλα, οργανώνονται δύο εκθέσεις φωτογραφίας με θέμα τα μεταναστευτικά πουλιά, ώστε να υπάρξει ευαισθητοποίηση της τοπικής κοινωνίας γύρω από το θέμα, τις οποίες μπορούν να επισκεφθούν και μαθητές με τους γονείς τους ή εκπαιδευτικοί με τους μαθητές τους ελεύθερα.

• Έκθεση φωτογραφίας με θέμα τα μεταναστευτικά πουλιά στο Αιτωλικό, από Κυριακή 2 έως Τετάρτη 5 Οκτώβρη 2016 στο χώρο ManuCafé στην Κεντρική Πλατεία.
  • Έκθεση φωτογραφίας με θέμα τα  μεταναστευτικά πουλιά στο Μεσολόγγι, από Πέμπτη 6 έως Σάββατο 8 Οκτωβρίου στην γκαλερί του τεχνοχώρου  Κοχλίας.

Στο πλαίσιο της ίδιας διοργάνωσης θα γίνουν επίσης δύο ποδηλατοβόλτες με παρατήρηση πουλιών στις οποίες ελεύθερα μπορούν να συμμετέχουν όλοι.

• Στη λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου (Παρατηρητήριο Κλείσοβα)

Σαββάτο 1 Οκτωβρίου - Εκκίνηση: Πλ. Μάρκου Μπότσαρη, ώρα 17:30

• Στην κεντρική λιμνοθάλασσα του Αιτωλικού (Αγ. Νικόλαος Κούντρος)

Κυριακή 2 Οκτωβρίου - Εκκίνηση: Ι.Ν. Παμμεγίστων Ταξιαρχών, ώρα 17:30

Οι δράσεις εντάσσονται στο γενικότερο προγραμματισμό ενημερωτικών δράσεων και δράσεων ευαισθητοποίησης που διοργανώνει το ΚΠΕ Μεσολογγίου για το σχολικό έτος 2016-2017.

Καλούνται οι Σχολικές Μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτ/νίας να δηλώσουν με αίτησή τους (επισυνάπτεται) την πρόθεση συμμετοχής τους στη δράση της 29ης Σεπτεμβρίου (ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΠΟΥΛΙΩΝ-ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ) και στη συνέχεια να αποστείλουν τις αιτήσεις τους στο ΚΠΕ Μεσολογγίου είτε ηλεκτρονικά (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.) είτε με fax (2631023048), καθώς και στη Δ/νση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτ/νίας - Υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων μέχρι τη Δευτέρα 26 Σεπτέμβρη 2016.