Σφάλμα
  • JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 664

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟΥ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μεσολογγίου

στο πλαίσιο προγραμματισμού των δράσεών του για το έτος 2015-2016 και της Πράξης «ΔΡΑΣΕΙΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ» με χρηματοδότηση από εθνικούς πόρους, σχεδιάζει την υλοποίηση διήμερου Εισαγωγικού Επιμορφωτικού Σεμιναρίου-Εργαστηρίου για 60 Εκπαιδευτικούς των Δ/νσεων: Π/θμιας Αιτ/νίας, Δ/θμιας Αιτ/νίας, Π/θμιας Βοιωτίας και Δ/θμιας Ιωαννίνων.
Το επιμορφωτικό πρόγραμμα θα υλοποιηθεί στο Μεσολόγγι, στις αίθουσες του Τρικούπειου Πολιτιστικού Κέντρου την Παρασκευή 15 και το Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016 και θα περιλαμβάνει θεωρητικές προσεγγίσεις, εργασίες πεδίου και βιωματικά εργαστήρια. Σκοπός του Σεμιναρίου είναι οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί να επιμορφωθούν γύρω από βασικές εννοιολογικές και μεθοδολογικές προσεγγίσεις της Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία, ώστε να υποστηρίξουν το σχεδιασμό και την υλοποίηση ενός Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

Το Σεμινάριο απευθύνεται κατά προτεραιότητα σε εκπ/κούς που θα υλοποιήσουν φέτος για πρώτη φορά Πρόγραμμα Π.Ε. και δεν έχουν προηγούμενη επιμόρφωση στην Π.Ε. και εν συνεχεία σε εκπ/κούς που δεν έχουν παρακολουθήσει ξανά επιμορφωτικό πρόγραμμα σε ΚΠΕ. Μπορούν να συμμετάσχουν 25 Εκπ/κοί από τη Δ/νση Π/θμιας Εκπ/σης Αιτ/νίας, 25 εκπαιδευτικοί από τη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτ/νίας, 5 εκπ/κοί από τη Δ/νση Π/θμιας Εκπ/σης Βοιωτίας και 5 εκπ/κοί από τη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Ιωαννίνων, οι οποίοι και θα λάβουν βεβαιώσεις συμμετοχής. Σε περίπτωση μη συμπλήρωσης του προβλεπόμενου αριθμού συμμετεχόντων από κάποια Δ/νση και βαθμίδα εκπαίδευσης, θα συμπληρώνεται ο αριθμός συμμετοχών από την αντίστοιχη.

Οι Αιτήσεις Συμμετοχής για το Σεμινάριο θα πρέπει να κατατεθούν στους Υπευθύνους Σχολικών Δραστηριοτήτων των οικείων δ/νσεων μέχρι την Πέμπτη 12 Νοεμβρίου 2015. Οι Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων παρακαλούνται να κοινοποιήσουν στις σχολικές μονάδες ευθύνης τους την παρούσα πρόσκληση, ώστε να ενημερωθούν ενυπόγραφα όλοι οι εκπαιδευτικοί, και στη συνέχεια να αποστείλουν στο ΚΠΕ Μεσολογγίου πίνακα με τα στοιχεία (ονοματεπώνυμο, ειδικότητα, σχολική μονάδα, τηλέφωνο σταθερό/κινητό) των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών (τακτικών και αναπληρωματικών) το αργότερο τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2015.
Το ΚΠΕ Μεσολογγίου θα καλύψει από το Τεχνικό του Δελτίο και σύμφωνα με τον ισχύοντα οδηγό διαχείρισης τις εξής δαπάνες : α) έξοδα διατροφής όλων των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών (ένα γεύμα), β) έξοδα μετακίνησης, διατροφής και διαμονής των εισηγητών, γ) έξοδα διαμονής των εκπαιδευτικών (όσων δικαιούνται) και δ) έξοδα δημοσιότητας και προβολής του σεμιναρίου. Τα έξοδα μετακίνησης των επιμορφούμενων θα καλυφθούν από τους ίδιους.

Το αναλυτικό πρόγραμμα της δράσης καθώς και ο Πίνακας Συμμετεχόντων θα κοινοποιηθούν προσεχώς στην ιστοσελίδα του ΚΠΕ καθώς και στις σχολικές μονάδες των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών μέσω των οικείων Δ/νσεων Εκπ/σης.