Σφάλμα
  • JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 664

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ

Το ΚΠΕ Μεσολογγίου-Θέρμου στα πλαίσια προγραμματισμού των δράσεών του για το σχολικό έτος 2014-2015

και ειδικότερα στο πλαίσιο της πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ – ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ» που υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο – Ε.Κ.Τ.) και από εθνικούς πόρους, διοργανώνει σε συνεργασία με τη Δ/νση Π/θμιας Εκπ/σης και τη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτ/νίας πρόγραμμα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης μαθητών για τα περιβαλλοντικά ζητήματα που πλήττουν τις σύγχρονες κοινωνίες.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε περιβαλλοντικές ομάδες της Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Αιτ/νίας και περιλαμβάνει προβολές ταινιών και ντοκιμαντέρ περιβαλλοντικού περιεχομένου καθώς και διαλογική συζήτηση γύρω από τα περιβαλλοντικά ζητήματα που αναδεικνύονται μέσα από τις ταινίες. Τη συζήτηση θα συντονίζουν η Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ Μεσολογγίου-Θέρμου και οι Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτ/νίας.Οι προβολές θα πραγματοποιηθούν στο Τρικούπειο Πολιτιστικό Κέντρο Μεσολογγίου.