Σφάλμα
  • JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 664

ΗΜΕΡΙΔΑ "Η ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ Η ΠΡΑΞΗ ΤΟΥ PROJECT" (ΜΥΤΙΚΑΣ)

Επιμορφωτική ημερίδα με θέμα:        "Η θεωρία και η πράξη του project"

Το ΚΠΕ Μεσολογγίου-Θέρμου στα πλαίσια προγραμματισμού των δράσεών του για το έτος 2014-2015 και της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ – ΔΡΑΣΕΙΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΗΛΙΚΕΣ» που υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο – Ε.Κ.Τ.) και από εθνικούς πόρους, διοργανώνει Επιμορφωτικό Πρόγραμμα-Βιωματικό Εργαστήρι για τους Εκπαιδευτικούς της 9ης Περιφέρειας Π/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας με θέμα: «Η θεωρία και η πράξη του project»

Βασικός στόχος του Επιμορφωτικού Προγράμματος είναι να μεταδώσει στους συμμετέχοντες απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες για την εφαρμογή της μεθόδου project στο σχολείο. Επιδιώκεται επίσης η σύνδεση της μεθόδου με το νέο θεσμό του «Κοινωνικού Σχολείου», καθώς η μέθοδος project αποτελεί μία ανοιχτή διαδικασία μάθησης τόσο ως προς τα μαθησιακά όρια όσο και ως προς τις δράσεις και τις μεθοδολογικές προσεγγίσεις.

Το Επιμορφωτικό Πρόγραμμα θα υλοποιηθεί σε συνεργασία με τη Σχολική Σύμβουλο της 9ης Περιφέρειας Π/θμιας Εκπ/σης Αιτ/νίας στo Μύτικα στις 28 Νοεμβρίου 2014, στην αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου πρωινές ώρες (09:00πμ –13:30μμ) και απευθύνεται στους εκπαιδευτικούς των Δημοτικών Σχολείων Αστακού, Παλαίρου, Καραϊσκάκη, Κανδήλας, Μύτικα, Βάρνακα, Αρχοντοχωρίου, και Αετού.