ΗΜΕΡΙΔΑ - ΕΒΔΟΜΑΔΑ Π.Ε. (Αγρίνιο)

Επιμορφωτική ημερίδα με θέμα: «Περιβαλλοντική Εκπαίδευση-Κοινωνικό Σχολείο» (Αγρίνιο)

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μεσολογγίου-Θέρμου, στα πλαίσια προγραμματισμού των δράσεών του για το έτος 2014-2015 και της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ – ΔΡΑΣΕΙΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΗΛΙΚΕΣ» που υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο – Ε.Κ.Τ.) και από εθνικούς πόρους, διοργανώνει σε συνεργασία με τις Δ/νσεις Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Αιτ/νίας Ημερίδες ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης με θέμα:

" Περιβαλλοντική Εκπαίδευση - Κοινωνικό Σχολείο "

Οι ημερίδες εντάσσονται στις δράσεις που υλοποιούνται στα πλαίσια της καθιέρωσης από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων της 2ης εβδομάδας του Οκτώβρη ως «Εβδομάδας Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης»καιαπευθύνονται στους εκπαιδευτικούς Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας με στόχο την υποστήριξή τους στην υλοποίηση Προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και τη συμμετοχή τους στα Προγράμματα, τα Θεματικά Δίκτυα και τις λοιπές δράσεις του Κ.Π.Ε.

Οι ημερίδες θα διεξαχθούν στο Αγρίνιο στις 8 Οκτώβρη 2014 στους χώρους του 6ου Δ.ΣΧ Αγρινίου και στο Μεσολόγγι στις 9 Οκτώβρη 2014 στο Τρικούπειο Πολιτιστικό Κέντρο. Οι δράσεις θα υλοποιηθούν χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο. Στους συμμετέχοντες θα δοθεί Βεβαίωση Συμμετοχής.