"Το δίκαιο των δασών": ένα θεατρικό δρώμενο ως εργαλείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για το δάσος και ως μέσο μύησης των μαθητών στις Τέχνες

1o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
"Η Τέχνη ως εργαλείο εκπαίδευσης για το περιβάλλον. Εκπαιδευτικές προσεγγίσεις για το Δάσος/Δέντρο & την Ανακύκλωση"
Ίδρυμα Ευγενίδου, Αθήνα 29, 30 και 31 Μαΐου 2009
Συνδιοργάνωση:  Ίδρυμα Ευγενίδου & Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Αν. Αττικής

"Το δίκαιο των δασών": ένα θεατρικό δρώμενο ως εργαλείο  Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για το δάσος και ως μέσο μύησης των μαθητών στις Τέχνες.

Όλγα Γιαννακογεώργου,
Φιλόλογος-Εκπαιδευτικός
Μέλος Παιδαγωγικής Ομάδας του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μεσολογγίου

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Η Δραματική Τέχνη, μέσα από ένα θεατρικό δρώμενο ή ένα παιχνίδι ρόλων,  μπορεί να αποτελέσει αφετηρία για Περιβαλλοντική Εκπαίδευση καθώς και εργαλείο αξιολόγησης ενός προγράμματος με θέμα το δάσος.

Απαλλαγμένη από τις στεγνές φόρμες της τυπικής εκπαίδευσης, η Περιβαλλοντική Εκπαίδευση μπορεί να πετύχει τους στόχους της μέσα από τη Θεατρική Τέχνη, η οποία δύναται να θέσει σε λειτουργία γνωστικούς, ψυχοκινητικούς και συναισθηματικούς μηχανισμούς, να δημιουργήσει ως εναλλακτική μορφή μάθησης γνωστικό απόθεμα με τρόπο ευφυή και εύχρηστο, μέσα από την αντιμετώπιση συγκεκριμένων καταστάσεων, ώστε να πάψει η γνώση να θεωρείται μηχανική και επομένως άχρηστη. Μπορεί να καλλιεργήσει το συναίσθημα και τη φαντασία, να αναπτύξει ικανότητες και δεξιότητες, να μεταλλάξει το μαθητή από παθητικό νοήμονα σε ενεργό – δημιουργό - συμμέτοχο της ζωής.